Kryeministri Shmyhal do të takohet me liderët e BE-së në Pragë për të diskutuar ndihmën ushtarake për Ukrainën

Evropë

Kryeministri Shmyhal do të takohet me liderët e BE-së në Pragë për të diskutuar ndihmën ushtarake për Ukrainën

Nga: A.SH Më: 28 maj 2024 Në ora: 16:04
Denys Shmyhal

Kryeministri Denys Shmyhal do të zhvillojë takime me disa nga liderët e BE-së në Pragë më 28 maj për të diskutuar ndihmën ushtarake për Ukrainën, njoftoi media çeke Ceske Noviny, duke cituar kryeministrin çek Petr Fiala.

Qeveria çeke njoftoi gjatë fundjavës se presidenti polak Andrzej Duda, kryeministrja daneze Mette Frederiksen, kryeministri holandez Mark Rutte dhe kryeministrja letoneze Evika Silinova do të marrin pjesë në takimin, i cili do të zhvillohet më 28 maj në vilën e Kramar në Pragë.

Fiala shtoi se përveç Shmyhalit, do të ishte i pranishëm edhe një përfaqësues i SHBA-së, por ai nuk specifikoi se kush do të merrte pjesë dhe në çfarë niveli, raportoi Ceske Noviny.

Palët do të diskutojnë se si të përmirësohet koordinimi i ndihmës për Ukrainën, duke përfshirë furnizimin me municione, mbrojtjen ajrore dhe bashkëpunimin në industrinë e mbrojtjes.

"Ne do të diskutojmë se si mund të ndihmojmë në këtë fazë kritike që po kalon Ukraina në mbrojtjen e saj kundër agresionit rus, si funksionojnë iniciativat aktuale për momentin," tha Fiala.

Pjesëmarrësit e takimit do të diskutojnë gjithashtu nismën çeke për të blerë municion artilerie për Ukrainën.

Në shkurt, Praga tha se kishte identifikuar 500,000 predha 155 mm dhe 300,000 predha 122 mm jashtë Evropës, të cilat mund të bliheshin dhe dërgoheshin në Ukrainë pasi të ndaheshin fondet e nevojshme për iniciativën.

Mbi 20 vende i janë bashkuar nismës dhe tashmë po kontribuojnë ose dëshirojnë të kontribuojnë.

"Nuk mund të diskutoj detajet. Lajmi më i rëndësishëm është se dërgesat e para sipas iniciativës do të mbërrijnë në Ukrainë gjatë qershorit," tha Fiala.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat