Orban: NATO kërkon të krijojë “baza të mëdha” pranë Ukrainës

Evropë

Orban: NATO kërkon të krijojë “baza të mëdha” pranë Ukrainës

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 06:05
Viktor Orban

NATO po kërkon të krijojë disa baza të mëdha në Evropën Lindore për të rritur dërgesat e armëve në Ukrainë, ka thënë kryeministri hungarez Viktor Orban, duke pohuar se vendi i tij nuk do të marrë pjesë në plan.

Në një intervistë me radion Kossuth, Orban, një kritik prej kohësh i qasjes perëndimore ndaj konfliktit të Ukrainës, sugjeroi se blloku ushtarak i udhëhequr nga SHBA dëshiron të “mundë rusët” sepse pohon se “kjo është e vetmja mënyrë për t’i dhënë fund luftës.”

Sipas liderit hungarez, vendi i tij është i vetmi vend anëtar i NATO-s që e kundërshton këtë politikë. “Nuk ka zgjidhje për këtë në fushën e betejës, ata duhet të detyrohen në një armëpushim dhe negociata paqeje.”

Orban vuri në dukje se një nga aspektet e reja të fushatës së NATO-s për të mbështetur Kievin do të ishte krijimi i një “misioni ukrainas”. “Ata duan të koordinojnë transferimin e armëve në tre baza të mëdha në Poloni, Sllovaki dhe Rumani”, pohoi kryeministri, duke iu referuar tre vendeve në kufi me Ukrainën.

Megjithatë, udhëheqësi hungarez tha se Budapesti nuk dëshiron të marrë pjesë në këtë përpjekje, duke argumentuar se “nuk është i gatshëm të rrezikojë ta bëjë Hungarinë një objektiv ushtarak rus”.

“Ne nuk japim asnjë qindarkë. Ne nuk sigurojmë territor hungarez… Nëse ka një veprim jashtë Ukrainës, ne nuk do të marrim pjesë as në të.”

Komentet e Orban vijnë pasi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg propozoi t’i siguronte Kievit të paktën 40 miliardë dollarë në vit në fillim të kësaj jave, ndërsa bëri thirrje për angazhime më të fuqishme dhe të besueshme nga anëtarët e bllokut, si dhe “ndarje të drejtë të barrës”.

Stoltenberg pranoi gjithashtu përçarjen midis Hungarisë dhe NATO-s për çështjen e mbështetjes për Ukrainën, duke vënë në dukje se Budapesti nuk do të marrë pjesë në këto përpjekje. Hungaria gjithashtu ka refuzuar të dërgojë personelin e saj në Ukrainë ose të kontribuojë në dërgesat e armëve, por Stoltenberg pretendon se “do të vazhdojë të financojë buxhetin e përbashkët të NATO-s”.

Hungaria ka paralajmëruar vazhdimisht se politika e NATO-s për Ukrainën rrezikon të shkaktojë një përshkallëzim të madh dhe ta tërheqë Budapestin në një “luftë botërore”. Ajo ka denoncuar gjithashtu sanksionet perëndimore kundër Rusisë, duke argumentuar se ato kanë dështuar të minojnë ekonominë e Moskës, ndërkohë që kanë dështuar ndaj BE-së.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat