​Danimarka bëhet anëtarja e parë e NATO-s që investon në prodhimin e armëve në Ukrainë

Evropë

​Danimarka bëhet anëtarja e parë e NATO-s që investon në prodhimin e armëve në Ukrainë

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 10:48
Volodymyr Zelensky

Qeveria daneze nënshkroi një memorandum për blerjen e armëve dhe pajisjeve nga prodhuesit ukrainas, duke u bërë anëtari i parë i NATO-s që ra dakord për një investim të tillë, thanë mediat të premten.

Ministri i Mbrojtjes daneze, Troels Lund Poulsen u takua me homologun e tij ukrainas, Rustem Umerov dhe ministrin e Mbrojtjes të Holandës Kaisa Ollongren, si pjesë e takimit të 23-të të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës në Bruksel më 13 prill.

“Ky është një hap i madh, pasi Danimarka është bërë vendi i parë i huaj i NATO-s që do të investojë fondet e saj në prodhimin e armëve në territorin ukrainas.

“Kjo dëshmon se industria e mbrojtjes ukrainase është e gatshme të bashkëpunojë në nivel ndërkombëtar dhe është në gjendje të përmbushë standardet më të larta”, tha Umerov.

Marrëveshja është e rëndësishme sepse të dy vendet kanë rënë dakord edhe për procedurën e financimit, me shpresën e përshpejtimit të procesit, i cili sipas zëvendësministrit të Mbrojtjes të Ukrainës për Industritë Strategjike, Serhii Boiev, mund të zbatohet si pjesë e marrëveshjeve të ngjashme me vendet e tjera aleate.

"Ne i jemi mirënjohës qeverisë daneze për mbështetjen e vazhdueshme dhe dialogun konstruktiv që çon në rezultate reale", tha Boiev, raportoi UKRINFORM.

U nënshkrua gjithashtu një letër qëllimi e cila nis bashkëpunimin midis Ukrainës dhe Holandës në mbështetje të kompleksit industrial të mbrojtjes së Kievit.

“Falënderoj Danimarkën dhe Holandën për këtë mbështetje të rëndësishme dhe hapa të ndërsjellë në rrugën e mbrojtjes së lirisë dhe demokracisë”, tha Umerov.

Në prill, Ministria daneze e Mbrojtjes premtoi një paketë të re ndihme ushtarake prej 2.2 miliardë kronash (313 milionë dollarë) për Ukrainën, e cila përfshinte 200 milionë korona daneze (28.5 milionë dollarë) për blerje nga industria e mbrojtjes e Ukrainës.

Industria e mbrojtjes e Ukrainës ka një kapacitet prej rreth 20 miliardë dollarë, megjithatë, shteti ka vetëm një buxhet prej 6 miliardë dollarësh për të blerë armë dhe pajisje, sipas një deklarate të mëparshme nga ministri i Industrive Strategjike Oleksandr Kamyshin.

Kamyshin sugjeroi që kur bëhet fjalë për prodhimin e armëve ukrainase në vitin 2024, nevojiten investime të huaja prej rreth 10 miliardë dollarësh. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat