Presidenti i Francës, Emmanuel Macron: Shëndeti global është bërë ‘gjeopolitik’

Evropë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron: Shëndeti global është bërë ‘gjeopolitik’

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 06:08
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron

Shëndeti global është bërë “gjeopolitik”, tha presidenti i Francës, duke theksuar rëndësinë e bashkëpunimit në këtë fushë.

“Shëndeti global është bërë gjeopolitik dhe bashkëpunimi shëndetësor është një dëshmi e besimit të ndërsjellë”, tha Emmanuel Macron në Forumin Global për Sovranitetin dhe Inovacionin e Vaksinave në Paris.

Macron vuri në dukje se kontributet e Francës për solidaritetin ndërkombëtar ishin rritur 50% në shtatë vjet, “me një fokus të mprehtë te shëndeti”.

Duke shprehur krenarinë për Gavi, Aleancën e Vaksinave, e cila ndihmoi në vaksinimin e një miliard fëmijëve, Macron kritikoi ata që e konsiderojnë ndihmën e vendeve në nevojë si “të panevojshme” dhe theksoi se ky partneritet është i rëndësishëm për Afrikën.

Ai gjithashtu përshëndeti bashkëpunimin ndërkombëtar gjatë pandemisë COVID-19, por tha se problemet ishin shfaqur për shkak të mungesës së prodhimit të vaksinave.

“Thelbi i prioritetit është të jemi në gjendje të prodhojmë, theksoi Macron. Afrika prodhon vetëm 2% të vaksinave që përdor dhe qëllimi që i kemi vendosur vetes është që deri në vitin 2040, 60% e vaksinave të prodhohen në kontinent. ”

Gjithashtu i pranishëm në këtë ngjarje, Kryetari i Bordit të GAVI Jose Manuel Barroso theksoi nevojën për bashkëpunim ndërkombëtar dhe “zgjidhje globale” për sfidat globale.

“Ka ende miliona fëmijë që nuk janë vaksinuar kurrë kundër një sëmundjeje të vetme,” tha ai.

Forumi në Paris u ndoq nga disa liderë afrikanë, duke përfshirë kryetarin e Komisionit të Bashkimit Afrikan, Moussa Faki Mahamat, Presidentin Mokgweetsi Masisi të Botsvanës, Presidentin Nana Akufo-Addo të Ganës, Presidentin Paul Kagame i Ruandës dhe Presidentin Bassirou Diomaye Faye të Senegalit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat