Rumania do të dërgojë sistemin e raketave Patriot në Ukrainë

Evropë

Rumania do të dërgojë sistemin e raketave Patriot në Ukrainë

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 06:13
Foto ilustrim

Anëtari i NATO-s, Rumania njoftoi se do të dërgonte një sistem raketor Patriot në Ukrainë, i mirëpritur nga Kievi si një “kontribut vendimtar” për të ndihmuar luftën e saj kundër pushtimit rus.

Ndërsa Kievi po bën thirrje për më shumë sisteme raketore Patriot, shumica e vendeve të NATO-s kanë hezituar t’i dërgojnë ato sepse duan të mbrojnë hapësirën e tyre ajrore.

“Duke marrë parasysh përkeqësimin e konsiderueshëm të situatës së sigurisë në Ukrainë… anëtarët e këshillit vendosën t’i dhurojnë Ukrainës një sistem Patriot në koordinim të ngushtë me aleatët,” tha në një deklaratë Këshilli i Lartë i Mbrojtjes Kombëtare i Rumanisë.

Dhurimi është bërë “me kusht që vendi ynë të vazhdojë negociatat me aleatët, veçanërisht SHBA-në, me synimin për të marrë një sistem të ngjashëm ose ekuivalent” për të mbrojtur hapësirën e tij ajrore, shtoi ai.

Vendi, i cili kufizohet me Ukrainën, gjithashtu kishte nevojë për “një zgjidhje të përkohshme për të mbuluar cenueshmërinë operacionale të krijuar në këtë mënyrë”, shtoi ai.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky përshëndeti “mbështetjen parimore” të Rumanisë.

“Ky kontribut vendimtar do të forcojë mburojën tonë ajrore dhe do të na ndihmojë të mbrojmë më mirë njerëzit tanë dhe infrastrukturën kritike nga terrori ajror rus,” postoi ai në X, dikur Twitter.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndeti vendimin e Rumanisë për t’i dhënë Ukrainës sistemin e mbrojtjes.

Stoltenberg në një deklaratë të dërguar me email tha se “sistemi shumë i nevojshëm Patriot” do t’i lejonte Ukrainës “të mbrojë më mirë hapësirën e saj ajrore dhe njerëzit e saj nga agresioni rus”.

Gjermania kohët e fundit njoftoi se do të transferojë një sistem të tretë të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë, ndërsa Shtetet e Bashkuara pritet të dërgojnë një bateri të dytë në Kiev, sipas raporteve të mediave amerikane.

Presidenti rumun Klaus Iohannis tregoi një hapje për të ndihmuar Kievin me një sistem Patriot në fillim të majit, pas takimit me Presidentin e SHBA Joe Biden në Uashington.

Por ai paralajmëroi se ishte “e papranueshme të lihej Rumania pa mbrojtje ajrore”.

Rumania nënshkroi një marrëveshje prej 4 miliardë dollarësh për shtatë bateri Patriot me SHBA në 2017, blerja më e madhe e mbrojtjes në historinë e saj.

Dy nga katër sistemet që ka marrë deri më tani janë plotësisht funksionale.

Rumania ka ofruar ndihmë ushtarake për Kievin në luftën me Rusinë, por ka refuzuar të zbulojë shkallën e mbështetjes, duke përmendur shqetësimet e sigurisë.

Ajo është zotuar gjithashtu të trajnojë pilotët ukrainas për të fluturuar me avionë F-16 në një qendër rajonale të inauguruar në nëntor 2023, megjithëse afati kohor për atë program mbetet i paqartë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat