Detaje nga vrasja në Cetinje: Një bombë ishte e varur në pemë

Evropë

Detaje nga vrasja në Cetinje: Një bombë ishte e varur në pemë

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 11:04
Pamje nga vendi i ngjarjes

Në një sulm me bombë në Cetinje, dje në mëngjes, humbën jetën Petar Kaludjeroviq dhe Dragan Roganoviq, ndërsa tre persona u plagosën rëndë.

Të ndjerët Petar Kaludjeroviq (20) dhe bashkëqytetari i tij, ish-boksieri Dragan Roganoviq (36), ishin të lidhur me klanin kriminal “Shkaljarët “, dhe pajisja shpërthyese me fuqi të madhe shkatërruese ishte vendosur në një pemë përpara Qendrës Sportive. Nga fuqia e shpërthimit, xhamat e ndërtesës u thyen dhe trungu i pemës u këput.

Gjatë kësaj, u plagosën rëndë miqtë dhe bashkëqytetarët e tyre Tanasije Taso Jovanoviq (46) dhe Mihailo Borozan (29), si dhe kalimtarja e rastësishme Desanka Vujoviq (63), e cila ndodhej afër shpërthimit.

Ndihmësi i drejtorit të policisë malazeze, Lazar Šqepanoviq, ka dhënë informacione që janë mbledhur deri tani në kuadër të hetimeve.

Ai tha se sulmuesit, të cilët ende po kërkohen, kanë ndjekur zakonet e viktimave dhe dinin që ata përdornin automjete të blinduara.

“Ata vendosën një pajisje shpërthyese të improvizuar në një pemë në një lartësi prej shtatë metrash… e cila u aktivizua nga një distancë e caktuar me një telekomandë në drejtim të katër personave që po hynin në Qendrën Sportive,” tha Shqepanoviq.

Kaludjeroviq humbi jetën në vendngjarje, Roganoviq vdiq nga plagët, ndërsa dy persona – Tanasije Jovanoviq dhe Mihailo Borozan – u plagosën. Gjithashtu, u plagos edhe një kalimtare e rastësishme.

Shefi i departamentit të kirurgjisë në spitalin e Cetinjes, doktori kirurg Pedja Miloseviq, tha për RTV CT se nga shpërthimi i bombës u plagosën pesë persona, nga të cilët tre u dërguan në kirurgjinë e Cetinjes, pacienti Dragan Roganoviq ishte në gjendje të rëndë pa shenja jetësore.

“Ai kishte pësuar plagë në kokë, bark dhe kishte gjakderdhje të madhe. Ne përpoqëm të reanimonim, i dhamë oksigjen, përpoqëm me masazh manual të zemrës ta kthejmë në jetë, por plagët ishin të tilla që nuk arritëm të bëjmë asgjë.

I plagosuri Mihailo Borozan ishte plagosur nga fragmentet e shpërthimit në këmbë, qafë, bark, kishte gjakderdhje të madhe.

Kalimtarja e rastësishme, një grua 66-vjeçare, ishte goditur nga një fragment në qafë, kokë dhe shpatulla. Gjithashtu, i është ndalur gjakderdhja dhe është në gjendje të qëndrueshme, është dërguar në Qendrën Klinike për skanimin e kokës për të konstatuar nëse ka ndonjë gjakderdhje nën kafkë,” tha doktori Peđa Milosheviq.

Siç shkruan Pobjede.me, policia ka marrë në pyetje disa persona, ka mbledhur informacione të shumta, ka marrë gjurmë dhe ka kryer disa ekzaminime, por askush nuk është mbajtur në paraburgim dhe nuk ka të dyshuar zyrtarë për këtë akt terrorist.

Burimet e gazetës Pobjeda thonë se bëhet fjalë për një vazhdim të përplasjeve të klaneve, që duket se nuk po ndalen.

Sipas të dhënave të shërbimeve të sigurisë, Kaludjeroviq, Roganoviq, Jovanoviq dhe Borozan konsiderohen persona të afërt me grupin kriminal “škaljarski”. Burimet e hetimit dyshojnë se shënjestra e sulmit ishte Jovanoviq.

Operacionet që po punojnë për zbardhjen e krimit dyshojnë se ekzekutori është “i marrë me qira,” dhe se rolin kyç e kanë pasur “logjistikanët vendas.” Sipas tyre, gjithçka ishte planifikuar në detaje, dhe për këtë tregon edhe ndjekja e viktimave për një periudhë të gjatë. Ekzekutori dhe logjistikanët, është e qartë, kanë ndjekur lëvizjet e viktimave dhe dinin zakonet e tyre.

Duket se kjo zonë ishte vëzhguar për një kohë të gjatë, pasi ekipi që ishte targetuar shkonte rregullisht në palestër. Siç dyshohet, sulmuesi ishte ngjitur në pemë dhe në një lartësi prej shtatë metrash kishte vendosur eksplozivin që e kishte drejtuar drejt derës së palestërës, dhe pastaj, nga një distancë e sigurt, kishte pritur dhe e kishte aktivizuar pajisjen me telekomandë në momentin kur Kaludjeroviq, Roganoviq, Jovanoviq dhe Borozan ishin bashkuar.

Hetuesit ende nuk e dinë me siguri kur ishte vendosur eksplozivi. Dyshojnë se kjo është bërë gjatë natës, por nuk përjashtojnë mundësinë që të ketë ndodhur më parë, pasi nuk e dinë çfarë baterie është përdorur. Ata shpjegojnë se pajisja mund të “jetojë” aq sa zgjat bateria me të cilën aktivizohet eksplozivi. Për shkak të këtyre fakteve, ata dyshojnë se për ekzekutorin nuk ishte problem të qëndronte i pahetuar.

Veçanërisht, siç shtojnë ata, ai vëzhgonte viktimat nga një distancë e caktuar, priste që ata të bashkoheshin përpara palestërës, dhe pastaj e aktivizonte pajisjen. Hetimet paraprake tregojnë se bëhet fjalë për një pajisje me veprim të moderuar, por me fuqi të lartë shkatërruese, me një sasi të madhe eksplozivi plastik. Me një ekzaminim kimik do të dalin të dhëna përfundimtare nëse bëhet fjalë për eksploziv ushtarak, por nuk kanë dyshim se është angazhuar një profesionist i përvojë në operacione të tilla.

Petar Kaluđeroviq dhe Mihailo Borozan janë arrestuar më 11 prill për armëmbajtje. Roganoviq ka qenë edhe më parë shënjestër e sulmuesve. Burimet e hetimit thonë se për këtë arsye përdorte një Mercedes të blinduar dhe kishte angazhuar Kaludjeroviq për ta mbrojtur. Për shkak të plagëve nga një sulm i mëparshëm, Roganoviq përdorte karrocë dhe një automjet për nevoja të veçanta.

Hetuesit janë të bindur se pas këtij krimi qëndron dega e grupit kriminal “kavački”. Hetimet janë drejtuar në atë drejtim – marrja e dëshmive nga persona të lidhur me këtë grup kriminal dhe verifikimi i alibive të tyre.

Sipas informacioneve të Pobjede, disa personave u është ofruar testimi me poligraf për të larguar dyshimet se janë të përfshirë në këtë krim.

Shpërthimi në të cilin humbën jetën Borozan dhe Roganoviq ndodhi në një distancë prej më pak se 100 metra nga Shkolla Fillore “Njegodh” dhe në atë moment në sallë po zhvilloheshin trajnime për grupet më të reja. Jo shumë larg vendit të krimit ndodhet edhe sporteli i ujësjellësit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat