Kremlini i quan vizitat e Putinit në Korenë e Veriut dhe Vietnam “intensive dhe produktive”

Evropë

Kremlini i quan vizitat e Putinit në Korenë e Veriut dhe Vietnam “intensive dhe produktive”

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 06:15
Dmitry Peskov

Vizitat shtetërore të presidentit rus Vladimir Putin në Korenë e Veriut dhe Vietnam ishin “shumë intensive dhe produktive”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov .

Duke folur në një konferencë shtypi në Moskë, Peskov e quajti reagimin perëndimor ndaj vizitave të Putinit në vendet aziatike “të çuditshme”, duke vënë në dukje se partneritetet e Moskës me shtetet e tjera nuk kanë qenë kurrë të drejtuara kundër vendeve të treta.

“Çdo aktivitet i politikës së jashtme të Rusisë, madje edhe në rajonet drejtpërdrejt ngjitur me vendin tonë, perceptohet me armiqësi dhe shikohet përmes thjerrëzave të aspiratave perëndimore për të shtypur Rusinë”, tha ai.

Peskov tha se ndërveprimet e Rusisë me partnerët e saj synojnë vetëm rritjen e mirëqenies së popujve të përfshirë. Ai pranoi se Moska e kupton se Uashingtoni do të vazhdojë të ushtrojë presion mbi të gjithë partnerët e saj, përfshirë Vietnamin.

“Ne nuk kemi asnjë dyshim se SHBA do të bëjë presion ndaj të gjithë partnerëve tanë. Por bashkëpunimi që ne ofrojmë është i lirë nga çdo qëndrim konfrontues ndaj vendeve të treta. Është reciprokisht i dobishëm dhe absolutisht përputhet me interesat e partnerëve tanë, përfshirë Vietnamin”, theksoi ai.

Peskov shpjegoi se bisedimet dypalëshe në Vietnam synonin t’i jepnin një shtysë të re zhvillimit të bashkëpunimit ruso-vietnamez.

“Potenciali është i madh në fusha të ndryshme. Negociatat ishin thelbësore dhe specifike. Tani duhet bërë shumë punë në nivel ekspertësh dhe biznesi për të zbatuar këto nisma,” shtoi ai.

I pyetur për deklaratën e Putinit në Hanoi se Rusia do t’i “shkojë deri në fund” në rast të përshkallëzimit të Perëndimit, Peskov sqaroi se ajo i referohej arritjes së qëllimeve të “operacionit special ushtarak” në Ukrainë.

Zëdhënësi tha se Rusia është e gatshme të zhvillojë dialog me SHBA-në për çështjet e stabilitetit strategjik, por vetëm në lidhje me çështjen e Ukrainës. “Ne jemi të hapur për dialog, por për një dialog të gjerë dhe gjithëpërfshirës që mbulon të gjitha dimensionet, duke përfshirë dimensionin që lidhet me konfliktin rreth Ukrainës dhe përfshirjen e Shteteve të Bashkuara në këtë konflikt.”

Duke komentuar sanksionet e SHBA kundër Kaspersky Lab të Rusisë, Peskov i quajti ato “mashtrimi i preferuar i Uashingtonit të konkurrencës së padrejtë dhe të pandershme”. “Ata përdorin teknika të tilla çdo herë,” tha ai.

Putin vizitoi Korenë e Veriut dhe Vietnamin nga e marta deri të enjten. Udhëtimit në rajonin e Azi-Paqësorit i parapriu një udhëtim pune njëditor në rajonin Yakutia të Rusisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat