Vdes në moshën 96 vjeçare ish Mbreti i Rumanisë, Michael - Bota Sot
Vdes në moshën 96 vjeçare ish Mbreti i Rumanisë, Michael

Evropë

E enjte, 18 tetor 2018

Vdes në moshën 96 vjeçare ish Mbreti i Rumanisë, Michael

Më: 5 dhjetor 2017 Në ora: 13:16
Michael

Ish Mbreti i Rumanisë, Michael ka ndërruar jetë në moshën 96 vjeçare në Zvicër.

Lajmin për kalimin e tij në botën tjetër e ka thënë Shtëpia Mbretërore, përmes 24 TV këtë të martë.

Mbreti Michael i Rumanisë është tërhequr nga jeta publike për shkak të sëmundjes nga viti 2006.

Kushëriri i Mbretëreshës Elizabeta të Britanisë, Mishael ishte i detyruar që të japë dorëheqje në vitin 1947 pasluftës komuniste dhe pushtimit të Rumanisë ku kishte jetuar në ekzil në Perëndim për dekada.

Ai iu është nënshtruar disa ndërhyrjeve kirurgjike pasi vuante nga leukemia dhe kanceri.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test