Zbulohet shkaku i rrëzimit të avionit afër Moskës - Bota Sot
Zbulohet shkaku i rrëzimit të avionit afër Moskës

Evropë

E martë, 20 nëntor 2018

Zbulohet shkaku i rrëzimit të avionit afër Moskës

Më: 13 shkurt 2018 Në ora: 20:23
Sensorët që nuk ishin në gjendje të rregullt për shkak të akullit, ndoshta kanë treguar shpejtësinë e gabuar, ka bërë të ditur Komisioni ndërshtetëror rus i aviacionit, bënë të ditur BBC.

Hetuesit kanë bërë të ditur se sensorët e shpejtësisë që ishin ngrirë, mund të jenë shkaku i rrëzimit tragjik të avionit rus afër Moskës, ku humbën jetën 71 udhëtarë dhe anëtarë të ekuipazhi.

Sensorët që nuk ishin në gjendje të rregullt për shkak të akullit, ndoshta kanë treguar shpejtësinë e gabuar, ka bërë të ditur Komisioni ndërshtetëror rus i aviacionit, bënë të ditur BBC.

Avioni i kompanisë “Saratov Airlines” është rrëzuar vetëm disa minuta pasi ka fluturuar të dielën nga Aeroporti Domodedovo në Moskë. Avioni Antonov An-148 ishte nisur drejtë Orskit në Ural, e kontrolli i fluturimit e kishte humbur kontaktin me të, në orën 14:27. Flightradar 24 ka bërë të ditur se avioni gjatë rënies kishte shpejtësinë prej 1000 metra/minutë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test