Borisov: BE nuk duhet të frikësohet nga zgjerimi - Bota Sot
Borisov: BE nuk duhet të frikësohet nga zgjerimi

Evropë

E hënë, 22 tetor 2018

Borisov: BE nuk duhet të frikësohet nga zgjerimi

Më: 17 maj 2018 Në ora: 16:56
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar Bojko Borisov tha se BE nuk duhet të ketë frikë nga zgjerimi në Ballkanin Perëndimor që ka një GDP sa Sllovakia dhe popullsia është më e vogël se Rumania.

“Ballkani Perëndimor ka 17.7 milionë njerëz dhe GDP prej 96 miliardë euro. A përbën kjo frikë të madhe dhe kërcënim për BE-në?", kërkoi Boris në fund të samitit BE-Ballkani Perëndimor që u mbajt në Sofje dhe në të cilën mori pjesë edhe Kosova.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test