Giuseppe Conte kryeministër i ri i Italisë - Bota Sot
Giuseppe Conte kryeministër i ri i Italisë

Evropë

E mërkurë, 17 tetor 2018

Giuseppe Conte kryeministër i ri i Italisë

Më: 21 maj 2018 Në ora: 20:53
?Giuseppe Conte

Lëvizja Pesë Yje dhe Liga i kanë propozuar sot presidentit të Italisë, emrin e Giuseppe Conte, si për kreun e qeverisë së koalicionit.

Udhëheqësit e dy partive më të mëdha në Parlament, Luigi Di Majo dhe Mateo Salvini, thanë pas bisedimeve me presidentin italian Sergio Matarl, se kanë vendosur që Conte të propozohet për të drejtuar qeverinë e vendit, duke i dhënë fund periudhës së pasigurisë politike në vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test