Vala e ajrit të ftohtë të Arktikut kaplon Evropën - Bota Sot
Vala e ajrit të ftohtë të Arktikut kaplon Evropën

Evropë

E martë, 16 tetor 2018

Vala e ajrit të ftohtë të Arktikut kaplon Evropën

Më: 20 shtator 2018 Në ora: 12:13

Moti i mirë i shtatorit së shpejti do të marrë fund dhe javën e ardhshme Evropa do të goditet nga një tallaz i ajrit të ftohtë nga Arktiku, kur temperaturat do të shënojnë rënie drastike.

Sipas portalit meteorologjik Severe Weather Europe, masa ajrore e Arktikut që do të përhapet në pjesën më të madhe të Evropës do të jetë të hënën ose të martën.

Depërtimi i parë dhe më i dobët i ajrit të ftohtë arrin këtë fundjavë, dhe e dyta, shumë intensive duhet të ndodhë të hënën ose të martën, ku masa e ajrit do të arrijë deri në jug të Mesdheut dhe madje Afrikën e Veriut.

Situata aktuale meteorologjike mbi Evropën do të fillojë të ndryshojë të premten, kur ajri i ftohtë i Arktikut fillon të shpërthejë në veri dhe në perëndim të kontinentit.

Ajri i ftohtë do të përhapet përtej frontit të ftohtë nga Atlantiku në Evropën qendrore, ndërsa ajri i ngrohtë do të shkojë në veri, në drejtim të Skandinavisë dhe në verilindje.

Mbi Atlantik së shpejti do të formohet një valë e re e ajrit të ftohtë, dhe pastaj do të krijojë një "kanal" në veri, i cili do të lejojë depërtimin e fuqishëm të ajrit të Arktikut në Evropën kontinentale.

Deri të martën do të jetë një valë e ajrit të ftohtë mbi të kontinentit për të zhvilluar, por gjithashtu do të zgjerojë frontin Arktik nëpër Evropën qendrore deri në Ballkan dhe Mesdhe.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test