Blockmans: Viti 2025 nuk është datë e vërtetë për zgjerim - Bota Sot
Blockmans: Viti 2025 nuk është datë e vërtetë për zgjerim

Evropë

Blockmans: Viti 2025 nuk është datë e vërtetë për zgjerim

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 12:53
Ilustrim

Drejtori i Politikës së Jashtme në Qendrën për Studime të Politikave Evropiane (CEPS) Steven Blockmans beson se 2025 nuk është një datë e vërtetë për zgjerimin e Bashkimit Evropian.

"Unë nuk mendoj se është realiste të pritet që të gjithë do të bien dakord në BE deri në vitin 2025, në mënyrë që qytetarët e saj të jenë gati për valën e ardhshme të zgjerimit dhe gjithashtu vendet që aktualisht janë të preferuara ndoshta nuk do të jenë gati deri në vitin 2025. Pra, do të jetë e vështirë të pritet që kjo të realizohet nga të dyja këndet. Më parë do të mendoja për gjysmën e dytë të dekadës së ardhshme ", tha Blockmans për Ballkanin Perëndimor për EWB.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...