Blockmans: Viti 2025 nuk është datë e vërtetë për zgjerim - Bota Sot
Blockmans: Viti 2025 nuk është datë e vërtetë për zgjerim

Evropë

E mërkurë, 21 nëntor 2018

Blockmans: Viti 2025 nuk është datë e vërtetë për zgjerim

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 12:53
Ilustrim

Drejtori i Politikës së Jashtme në Qendrën për Studime të Politikave Evropiane (CEPS) Steven Blockmans beson se 2025 nuk është një datë e vërtetë për zgjerimin e Bashkimit Evropian.

"Unë nuk mendoj se është realiste të pritet që të gjithë do të bien dakord në BE deri në vitin 2025, në mënyrë që qytetarët e saj të jenë gati për valën e ardhshme të zgjerimit dhe gjithashtu vendet që aktualisht janë të preferuara ndoshta nuk do të jenë gati deri në vitin 2025. Pra, do të jetë e vështirë të pritet që kjo të realizohet nga të dyja këndet. Më parë do të mendoja për gjysmën e dytë të dekadës së ardhshme ", tha Blockmans për Ballkanin Perëndimor për EWB.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test