Pikëlluese, legjenda e Aston Villas po vuan nga sëmundja e Alzheimerit - Bota Sot
Pikëlluese, legjenda e Aston Villas po vuan nga sëmundja e Alzheimerit

Futboll

Pikëlluese, legjenda e Aston Villas po vuan nga sëmundja e Alzheimerit

Më: 9 mars 2020 Në ora: 20:32
Gordon Cowans

Legjenda e Aston Villas, Gordon Cowans ka lëshuar një deklaratë duke konfirmuar se ai është diagnostikuar me sëmundjen e Alzheimerit, në moshën 61 vjeçare.

Ai ishte lojtari kryesor i ndeshjes, kur ngriti Kupën Evropiane në vitin 1982.

Mesfushori elegant fitoi katër trofe të mëdhenj duke përfshirë Kampionatin e vjetër të Kategorisë së Parë, Kupën e Ligës, dhe Super Kupën UEFA-së si dhe triumfin historik të Kupës Evropiane te Villa.

Në deklaratë ai shkroi: “Të dashur miq dhe mbështetës.

“Në përpjekje për të ndalur spekulimet dhe dezinformatat në lidhje me shëndetin tim, kam vendosur të lësh deklaratën e mëposhtme.

“Pas një seri testimesh të fundit, unë u diagnostikova me fillimin e hershëm të sëmundjes së Alzheimerit.

“Ilaçet janë përshkruar, me disa ndryshime të jetës që kam ndërmend të zbatoj plotësisht, prognoza është një e mirë.

“Unë do të jem larg dhe për shumë vite akoma dhe do ta shoh këtë si një tjetër udhëtim të jetës.

“Detyrat e mia të ndeshjes me Aston Villa do të mbeten një pjesë e rëndësishme e së ardhmes sime dhe unë do të vazhdoj t’i kryej këto, në mbështetje të klubit tim të dashur, për aq kohë sa më lejon shëndeti im.”

“Me dashurinë dhe mbështetjen e familjes dhe miqve të ngushtë të garantuar, unë jam shumë optimist dhe pozitiv për të ardhmen”.

“Me dashuri. Gordon”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat