Vërshimet në Kosovë, FSK evakuon 60 qytetarë në Gjakovë

Gjakova

Vërshimet në Kosovë, FSK evakuon 60 qytetarë në Gjakovë

Më: 9 janar 2021 Në ora: 20:48
Foto

Forcat e Sigurisë së Kosovës u kanë dalë në ndihmë qytetarëve pas vërshimeve të djeshme dhe të sotme që kanë ndodhur në disa vende të Kosovës.

Në njoftimin e bërë nga Ministria e Mbrojtjes thuhet se FSK ka ndihmuar në disa lokacione ku është rrezikuar jeta e qytetarëve.

“Pas gjendjes së krijuar me reshjet në nivel vendi, Forca e Sigurisë së Kosovës ka ngritur gjendjen e gatishmërisë, ku gjatë orëve të vona ka realizuar operacionet e Kërkim – Shpëtimit në disa lokacione ku është rrezikuar jeta e qytetarëve”, thuhet në njoftim.

Tutje në njoftim thuhet se “Ekipet e Kërkim – Shpëtimit të Gardës Kombëtare të FSK-së janë mbështetura nga Kompania për Operacione Civile dhe Policia Ushtarake e FSK-së dhe në bashkëpunim me Policinë e Kosovës”.

Ministria njofton se FSK ka evakuar 60 qytetarë në Gjakovë, të cilët janë strehuar në Aeroportin e Gjakovës.

“Operacionet janë realizuar me sukses dhe kanë arritur të evakuojnë qytetarë të ngujuar në shtëpitë e tyre. Komanda e Forcave Tokësore ka evakuuar 60 qytetarë të Komunës së Gjakovës dhe i ka strehuar ata në Aeroportin e Gjakovës për strehim të përkohshëm”, vijon njoftimi.

Si pasojë e reshjeve të shumta të shiut dhe borës në disa komuna në Kosovë janë shkaktuar vërshime. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat