D+: Komuna e Gjakovës dëmton buxhetin për rreth 480, 000 euro

Gjakova

D+: Komuna e Gjakovës dëmton buxhetin për rreth 480, 000 euro

Më: 16 nëntor 2021 Në ora: 11:28
Foto ilustrim

Organizata “Demokraci Plus (D+” ka gjetur se, Komuna e Gjakovës në tenderin “Ndërtimi dhe sanimi i rrugëve me kubëza” ka paguar për një shërbim 18 herë më shumë se çmimi i tregut.

Komuna për shërbimin e incizimit dhe verifikimit gjeodezik të konturave të trasesë së rrugës, trotuarave dhe shesheve ka paguar 18.5 euro për metër katror, ndërkohë që çmimi i tregut është rreth 1 euro.

Sipas kontratës për këtë shërbim çmimi total është 372,960 euro. Mirëpo, komuna ka tejkaluar këtë shumë dhe ka paguar 501,210.91 euro.

Buxheti i komunës përveç që është dëmtuar nga çmimi i lartë, është dëmtuar edhe përmes tejkalimit të vlerës për atë shërbim. Kontrata e lidhur nga Komuna e Gjakovës nuk është e llojit të kontratës kornizë, prandaj nuk ka pasur të drejtë të tejkalojë çmimin total”, thuhet ne hulumtimin e D+.

Infografika më poshtë 👇  tregon se si Komuna e Gjakovës ka dëmtuar buxhetin e saj për rreth 480,000 euro. (Nëse kontrata do të lidhej më çmim të tregut prej 1 euro, totali i shërbimit për incizim gjeodezik do të ishte 20,160 euro).

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat