​Aktiviteti "Ditët e Kuvendit” në Gjakovë: Deputetë të këtij rajoni takuan qytetarët

Gjakova

​Aktiviteti "Ditët e Kuvendit” në Gjakovë: Deputetë të këtij rajoni takuan qytetarët

Më: 13 prill 2022 Në ora: 22:34
​Aktiviteti "Ditët e Kuvendit” në Gjakovë: Deputetë të këtij rajoni takuan qytetarët

Në përgjigje të ftesës së Forumit për Transparencë Parlamentare, e mbështetur nga NDI, dhjetëra qytetarë të rajonit të Gjakovës janë mbledhur sot në sallën e Kuvendit Komunal, për të diskutuar më deputetë të këtij rajoni.

Në kuadër të aktivitetit “Ditët e Kuvendit”, në takim u diskutua për çështje të ndryshme që lidhen me kërkesat dhe preokupimet e qytetarëve, si të nivelit lokal ashtu edhe ato të nivelit qendror, çështje të cilat u adresuan tek deputetët e pranishëm.

Deputetët Agon Batusha, Hajdar Beqa, Pal Lekaj dhe Fridon Lala, takimin e vlerësuan si mundësi shumë të mirë që të njihen më afër me shqetësimet e qytetareve të Gjakovës dhe rajonit të saj dhe të adresojnë kërkesat dhe nevojat e tyre në Kuvend e instancat e tjera relevante.

Në vazhdën e këtij takimi, u shtruan pyetje të shumta që lidheshin me çështje të ndryshme, siç janë rruga magjistrale Prishtinë - Gjakovë, problemi shqetësues me mbeturina, qentë endacakë, shqetësimet rreth mungesës së shërbimeve të rezonancës në Komunën e Gjakovës, kontributet pensionale, pakoja ndihmëse e Qeverisë dhe zbatimi vetëm në Gjakovë i rregullores mbi produktet tobako (nargjile), e cila u cilësua si e dëmshme për shumë biznese të reja nga disa përfaqësuese të bizneseve lokale.

Përfaqësuesit e zgjedhur nga ky rajon, u zotuan se do t’i adresojnë dhe diskutojnë këto çështje në seanca plenare, komisione parlamentare përkatëse, deri te ministritë, pushteti qendror dhe ai lokal.

Po ashtu do të angazhohen maksimalisht e do të bashkëpunojnë drejt zgjidhjes së problemeve, si dhe përmbushjes së kërkesave të tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat