​Gjilani i ofron bashkëpunim OAK-ut për tejkalimin e krizës nga COVID-19 - Bota Sot
​Gjilani i ofron bashkëpunim OAK-ut për tejkalimin e krizës nga COVID-19

Gjilani

​Gjilani i ofron bashkëpunim OAK-ut për tejkalimin e krizës nga COVID-19

Më: 7 korrik 2020 Në ora: 14:33
Pamje nga takimi

Drejtoresha për Zhvillim Ekonomik në Gjilan, Valbona Tahiri, është takuar sot me përfaqësuesit e Odës së Afarizmit të Kosovës, në krye me Skënder Krasniqi, kryetar i Bordit dhe përfaqësues të bizneseve Integj, Orange net, Vali Ranch dhe Guri, me qëllim të identifikimit të mundësive për bashkëpunim reciprok.

Tahiri ka shprehur gatishmërinë e Komunës së Gjilanit për të bashkëpunuar me të gjitha institucionet, organizatat e shoqërisë civile, përfaqësues të bizneseve që kanë për synim mbështetjen e sektorit privat.

Ajo ka prezantuar pakon e masave me lehtësirat të cilat Komuna e Gjilanit i ka ndërmarrë në mbështetje të bizneseve me qëllim të rikuperimit ekonomik, pasi shumë biznese janë ndikuar nga masat qeveritare për luftimin dhe parandalimin e Covid-19.

Të pranishmit u njoftuan edhe në lidhje me hulumtimin me bizneset e Komunës së Gjilanit për vlerësimin e dëmeve në ekonomi, i cili do të shërbejë për koordinimin e veprimeve të komunës dhe bashkërendimin me nivelin qendror dhe donatorët, për tejkalimin e krizës ekonomike, e shkaktuar nga Covid-19.

Përfaqësuesit e OAK-ut kanë potencuar se kanë bashkëpunim të mirë me bizneset e Gjilanit dhe janë të interesuar të bashkëpunojnë me qëllim që të adresojnë sfidat me të cilat po përballet sektori privat dhe përmirësimin e klimës së të bërit biznes për t’i dhënë një kah pozitiv sektorit më të rëndësishëm në vend.

Ata thanë se OAK është një mundësi e re për afaristët që të kenë bashkëpunim të sinqertë me institucione dhe të tjerët në fushën e legjislacionit përkatës, për të reaguar për problemet me të cilat përballen afaristët dhe bashkërisht, për të gjetur zgjidhje përmes bashkëpunimit me institucionet relevante të vendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat