Gjendja me COVID-19 në Gostivar përkeqësohet

Gostivari

Gjendja me COVID-19 në Gostivar përkeqësohet

Më: 12 gusht 2021 Në ora: 11:49
Foto ilustrim

Numrat e fundit nga statistikat e kovid për Gostivarin janë alarmante.

Pothuajse dhjetëra nga rastet aktive në vend janë në territorin e tre komunave të Gostivarit. Gjatë ditës së djeshme, u regjistruan 82 persona të rinj të infektuar. Dy të moshuar vdiqën nga komplikimet nga koronavirusi.

Situata e përkeqësuar epidemiologjike në qytet interpretohet nga të brendshmit si mosrespektim i masave mbrojtëse, duke pasur parasysh se shumica e të infektuarve të rinj janë nga grupet familjare dhe festimet.

Ministria e Shëndetësisë informojnë se në 24 orët e fundit në rajonin e Gostivarit ka pasur 82 teste pozitive të Kovid-19. Janë paraqitur dy persona të vdekur (67 dhe 72). Në Gostivar ka 370 raste aktive.

Numri i rritur i të infektuarve të rinj e konfirmojnë edhe mjekët në spitalin e Gostivarit. Shefi i reparti infektiv, dr. Ratko Naumoski, thotë se numri i pacientëve që kanë nevojë për shtrim në spital është rritur ndjeshëm. Reparti është pothuajse i mbushur dhe është planifikuar të rihapet dhe të pranohen pacientë në spitalin modular.

Sipas pamjes klinike, disa prej tyre marrin mbështetje të oksigjenit, dhe ka raste në gjendje më serioze, siç janë pacientët me sëmundje të tjera shoqëruese. Dyzet persona kërkuan ekzaminime ambulatore javën e kaluar, dhe siç thotë dr.Naumoski, është karakteristike që këta janë pacientë më të rinj, kryesisht nën 35 vjeç. Rritja e rasteve të reja, sipas tij, është për shkak të mosrespektimit të masave mbrojtëse.

Përkeqësimi i situatës epidemiologjike në zonë ka rritur interesin për mbrojtje nga vaksinimi në rajonin e Gostivarit. 300 deri në 500 vaksina administrohen çdo ditë. Stafi mjekësor punon me dy turne nga ora 8:30 deri në 18:00. Javën e kaluar janë dhënë afër 2,500 vaksina.

Këto ditë kishte radhë para pikës së vaksinimit. Nga Qendra Shëndetësore Gostivar, institucioni përgjegjës për kryerjen e vaksinimit kundër Kovid-19 thonë se ata po përballen me vështirësi teknike në sistem. Lidhjet në internet dhe mbingarkesa e bëjnë atë jofunksionale ndonjëherë dhe ngadalësojnë operacionet. Një barrë shtesë është se autoritetet mjekësore kanë shkurtuar afatin për rivaksinim. Mjekët bëjnë thirrje për durim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat