Shala: 17/18 nëntor 2018 datë historike për KHF Istogun - Bota Sot
Shala: 17/18 nëntor 2018 datë historike për KHF Istogun

Hendboll

Shala: 17/18 nëntor 2018 datë historike për KHF Istogun

Më: 17 nëntor 2019 Në ora: 16:50
Shala: 17/18 nëntor 2018 datë historike për KHF Istogun

Trajneri i klubit kampion të hendbollit Istogu (femrat), Faruk Shala, mburret me ekip. "17/18 nëntor 2018 datë historike për KHF Istogun. Një vit më parë me 17/18 nëntor 2018 klubi i hendbollit Istogu arriti suksesin më të madh në historinë e sportit Istogas dhe klubin, duke u bërë pjesë e 16 skuadrave më të mira të Evropës në kupën Challange, pasi e mposhti skuadren italiane Cassano Magnago.Në dy ndeshjet e zhvilluara para 2500 përkrahësve Istogas dhe më gjerë në palestrën Karagaçi në Pejë, ndonëse skuadra e vetme pa palestër në Kosovë dhe natyrisht e vetmja në kupat e Evropës.

Istogaset arritën suksesin më të madh për sportin istogas dhe ndër më të madhin për sportin kosovarë.

Për këto rezultate kryeministri i Republikës së Kosovës z.Ramush Haradinaj KHF Istogun e nderoj me çmimin "Gjergj Kastrioti-Skendëbeu", ndërsa ministri i sportit i Republikës së Kosovës z.Kujtim Gashi klubin e nderoj me qmimin "Vrapuesja e Prizrenit", grupi Koha KHF Istogun e shpalli klubin sportiv më të mirë në vend, në përzgjedhjen tradicionale në vitin jubilar të 20 të këtij qmimi që u japet sportistëve dhe klubeve më të mira sportive.

Më vonë KHF Istogu arriti të shpallet kampion i Kosovës, fitoj kupen e Kosovës për herë të dytë rresht dhe titullin kampion për gjeneraten U17 kadetet.Për gjithë këtë rrugëtim të përbashkët në emër timin dhe të klubit i kisha falenderuar të gjitha hendbollistet e mija që janë më meritoret për keto rezultate të arritura, bashkpuntoret, prindërit, qytetarët Istogas, donatorët e klubit, komunen e Istogut, ministrin e sportit, federaten e hendbollit të Kosovës, komitetin olimpik të Kosovës, e në veqanti edhe mediat që ishin pjesë e pandashme e sukseseve tona.
Urojë që së bashku të përjetojmë suksese edhe më të larta dhe emocione të reja", shkruan Shala.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat