Vushtrria gjunjëzon Istogun, fiton Kupën e Kosovës  - Bota Sot
Vushtrria gjunjëzon Istogun, fiton Kupën e Kosovës 

Hendboll

Vushtrria gjunjëzon Istogun, fiton Kupën e Kosovës 

Nga: Kemajl Goca Më: 28 qershor 2020 Në ora: 18:35
Vushtrria gjunjëzon Istogun, fiton Kupën e Kosovës 

Skuadra e hendbollit Vushtrria është fituese e Kupës së Kosovës në hendboll (femrat). Vushtrria tregoi lojë më të mirë, bëri me pak gabime dhe ia doli ta mposhtin Istogun e favorizuar për nga cilësia, me rezultat 22:17 (13:8), në finalen që u zhvillua në Qendrën e Rinisë dhe të Sportit në Prishtinë, ku ishin rreth 300 shikues.

Duket se Istogu nuk kishte arritur të këndellet që kur humbën titullin e kampionit, ku humbi edhe finalen e Kupës.

Portierja e Vushtrrisë, Njomza Kelmendi tregoi formë të mirë dhe më bashkëlojtaret e saja ngadhënjen në finale. 
Pjesa e parë përfundoi 13:8 në favorr të vashave vushtrriase, në pjesën e dytë ngrirë epërsia edhe në shtatë gola (15:8). Istogu afrohet në rezultat 15:16 në minutën e 45-të, por kjo ishte tëra që munden të bëjnë vashat e trajnerit Faruk Shala. Burneta Rama është më efikasja të Vushtrria me 8 gola.

Trajneri i Vushtrrisë, Arben Vushtrria, është sikur në qiellin e shatë që fituan Kupën, ndërsa Istogu e kishte fituar dy herë rresht këtë trofe në dy vitet e fundit.

Istogu - Vushtrria 17:22 (8:13)

Istogu: Rugova 7, Ujkiq 1, Milatoviq 2, Hetemi 1, Shatri, Shehdadi, Fejza, Venetski 1, Rexhaj 2, Halitaj, Ahmetxhekaj, Ferataj 3, Berisha

Vushtrria: Kelmendi, B. Gubetini, Vokshi, Avdiu 5, Rama 9, Zymberi 2, Preniqi, Paci, Ramabaja 1, Rrahmani, R. Gubetini, Selaci, Kasumi 2, Tërstena, Tahiri 3.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat