Telegrami ekskluziv (1928)/Kur presidenti amerikan uronte mbretin Zog - Bota Sot
Telegrami ekskluziv (1928)/Kur presidenti amerikan uronte mbretin Zog

Historia

Telegrami ekskluziv (1928)/Kur presidenti amerikan uronte mbretin Zog

Aurenc Bebja, Francë Nga Aurenc Bebja, Francë Më 12 prill 2019 Në ora: 08:33
Calvin Coolidge – President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 15 shtatorit 1928, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me telegramin e presidentit amerikan Calvin Coolidge dërguar mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania", e ka sjellë për publikun shqiptar :

Një telegram nga Z. Coolidge për mbretin Zog

Tiranë, 14 shtator. – Mbreti Zog sapo ka marrë shkresën e mëposhtme nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara:

Image

“Unë jam i kënaqur t’i përcjellë Madhërisë Tuaj dhe popullit shqiptar urimet e mia me rastin e ngjitjes tuaj në fron. Populli amerikan bashkohet me mua në formimin e dëshirave më të sinqerta për shëndetin dhe lumturinë e Madhërisë Tuaj dhe për prosperitetin e Shqipërisë.”

(Nënshkruar): CALVIN COOLIDGE

Shkrimi i plotë: Telegrami ekskluziv (1928)/Kur presidenti amerikan uronte mbretin Zog

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...