Ismail Qemali dhe Abdul Hamidi II, teravinë e falnin së bashku - Bota Sot
Ismail Qemali dhe Abdul Hamidi II, teravinë e falnin së bashku

Historia

Ismail Qemali dhe Abdul Hamidi II, teravinë e falnin së bashku

Më: 6 maj 2019 Në ora: 00:11
Ismail Qemali

Në librin me Kujtime tët Ismail Qemali, krahas shumë ndodhive të shumta rreth çështjes shqiptare dhe osmane, ai përmend edhe një rast kur është falur sëbashku me kalifin Abdul Hamid II.

Ishte në fakt namazi i teravisë. Në vijim ua sjellim të paprekur shkrimin e burrështetasit shqiptar Ismail Qemaili:

Ndodhte shpesh që bashkë me Sulltanin merrnim pjesë në faljen e namazit të taravise. Ne keto raste une falesha perkashi Sulltanit, i cili e kishte zakon te na keqyrte ne fytyre dhe te na analizonte se si dukeshim. Pas faljes, Sulltani pershendeti ata qe kishin qene ne kete ceremoni e qe po dilnin, duke i thene dy fjale te rastit secilit “mos harro te lutesh per mua, kam nevoje per lutjet e tuaja,” – kujtonte Ismail Qemali.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat