Gjendet koka e një ujku e vjetër 40 000 vjeçare - Bota Sot
Gjendet koka e një ujku e vjetër 40 000 vjeçare

Historia

Gjendet koka e një ujku e vjetër 40 000 vjeçare

Më: 15 qershor 2019 Në ora: 13:12
Ujku

Një kokë ujku 40.000 vjeçare e prerë është zbuluar në Siberinë lindore. Vendasit gjetën kokën e ujkut në brigjet e lumit Tirekhtyakh në Yakutia.

Më pas e dërguan në departamentin e studimeve të vaksinimit në Akademinë e Shkencave të Republikës së Sahas.

“Kjo është hera e parë që gjendet koka e një ujku të lashtë, që daton 40.000 vite më parë, një ujk i rritur,”-tha drejtor i departamentit, Albert Protopopov.

 Shkencëtarët po ndërtojnë tani një model digjital të trurit dhe brendisë së kafkës për studime të mëtejshme, tha Protopopov. Ndërsa një ekip në Stokholm po analizon ADN-në e ujkut.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...