Le Figaro (1924)/Kryeministri shqiptar, Ahmet Zogu, viktimë e një atentati

Historia

Le Figaro (1924)/Kryeministri shqiptar, Ahmet Zogu, viktimë e një atentati

Aurenc Bebja, Francë Nga Aurenc Bebja, Francë Më 28 qershor 2019 Në ora: 08:51
Ahmet Zogu

“Le Figaro” ka botuar, të dielën e 24 shkurtit 1924, në faqen n3, një shkrim në lidhje me atentatin ndaj Ahmet Zogut, asokohe kryeministër i Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat-Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

Kryeministri shqiptar viktimë e një atentati

Romë, 23 shkurt.

 Na shkruajnë nga Tirana, më 23 shkurt, nëpërmjet Agjencisë Stefani: 

“Në momentin kur Kryeministri shqiptar, z. Zogu, hyri në sallën e Asamblesë Kushtetuese, një student me emrin Beqir Valteri, qëlloi tri herë me revolver mbi të, duke i shkaktuar plagë të lehta në dorë dhe në këmbë.

Image

 Nuk ka asnjë shqetësim për gjendjen e z. Zogu.

 Fajtori u arrestua dhe u dorëzua para drejtësisë. 

Qetësia mbretëron kudo.

 Asambleja vazhdoi punën e saj. Z. Frashëri u zgjodh President.”

Shkrimi i plotë: Le Figaro (1924)/Kryeministri shqiptar, Ahmet Zogu, viktimë e një atentati

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat