Journal des débats politiques et littéraires (1927)/Ahmet Zogu amniston 371 të dënuar politikë - Bota Sot
Journal des débats politiques et littéraires (1927)/Ahmet Zogu amniston 371 të dënuar politikë

Historia

Journal des débats politiques et littéraires (1927)/Ahmet Zogu amniston 371 të dënuar politikë

Aurenc Bebja, Francë Nga Aurenc Bebja, Francë Më 19 korrik 2019 Në ora: 09:34
Ahmet Zogu

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të enjten e 29 shtatorit 1927, në faqen n6, një shkrim në lidhje me amnistinë e 371 dërnuarve politikë nga Ahmet Zogu, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat-Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Legata e Shqipërisë na komunikon shkresën në vijim:

“Presidenti i Republikës së Shqipërisë, z. Ahmet Zogu, nënshkroi, kohët e fundit, një dekret që akordon faljen e 371 të dënuarve politikë, të cilët u janë nënshtruar ligjeve dhe statuteve të Republikës.

Image

Në bazë të këtij dekreti, shumica e të dënuarve që kishin gjetur strehim jashtë vendit tani mund të kthehen lirisht në Shqipëri.”

Shkrimi i plotë: Journal des débats politiques et littéraires (1927)/Ahmet Zogu amniston 371 të dënuar politikë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat