Le Petit Parisien (1935) / Në mbretërinë e Zogut u krijua një komision i posaçëm për drejtshkrimin e gjuhës shqipe

Historia

Le Petit Parisien (1935) / Në mbretërinë e Zogut u krijua një komision i posaçëm për drejtshkrimin e gjuhës shqipe

Nga: Aurenc Bebja Më: 7 tetor 2019 Në ora: 09:24
Mbreti Zog

“Le Petit Parisien” ka botuar, të dielën e 6 tetorit 1935, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me krijimin e një komisioni të posaçëm për unifikimin e drejtshkrimit të gjuhës shqipe, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Për unifikimin e drejtshkrimit të gjuhës shqipe

Tiranë, 5 tetor (Dep. Petit Paris.)

Image
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Ministria e Arsimit sapo ka formuar një komision të posaçëm për të studiuar mundësinë e unifikimit të drejtshkrimit të gjuhës shqipe.

Kjo iniciativë u prit me shumë simpati nga intelektualët dhe shkrimtarët e vendit.

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-parisien-1935-ne-mbreterine-e-zogut-u-krijua-nje-komision-i-posacem-per-drejtshkrimin-e-gjuhes-shqipe/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat