Serbia vrau 25 mijë shqiptarë në vitin 1912 - Bota Sot
Serbia vrau 25 mijë shqiptarë në vitin 1912

Historia

Serbia vrau 25 mijë shqiptarë në vitin 1912

Më: 15 nëntor 2019 Në ora: 16:39
Foto ilustrim

Masakrat serbe në Vilajetin e Kosovës u kaluan në heshtje prej diplomacive ndërkombëtare të kohës.

Vetëm një numër përjashtimisht i vogël gazetash arritën të kapin përmasën e vërtetë të krimeve të ushtrisë serbe në Kosovë, në vjeshtën e vitit 1912.

Image
Bashkangjitur gjeni raportimin e gazetës gjermane «Reichspost», e cila thotë se rreth 25 mijë shqiptarë u vranë në duart e ushtrisë serbe.

«Gazeta ‘Reichpost’ në artikullin e titulluar ‘Kasaphanja serbe në Shqipëri’ jep hollësi të mizorive të frikshme të kryera në vende të ndryshme. Thuhet se 100 nga 320 shqiptarë të plagosur në Shkup, u lejuan të vdisnin urie. Në një vend tjetër të rinjtë janë vrarë, kurse fëmijët janë shkuar me bajoneta. 12 mijë shqiptarë janë masakruar në Ferizaj. Fatkeqët u grinë pavarësisht moshës apo gjinisë. Njëzet e shtatë fshatra janë shkrumbuar në rrethin e Lumës, kurse gratë dhe fëmijët janë lidhur dhe janë djegur për së gjalli. Katërqind burra, që u dorëzuan, janë qëlluar…», shkruan gazeta gjermane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat