Journal des débats politiques et littéraires (1932) / Kjo është arsyeja e mbylljes së Gjykatës së Kasacionit nga qeveria mbretërore shqiptare

Historia

Journal des débats politiques et littéraires (1932) / Kjo është arsyeja e mbylljes së Gjykatës së Kasacionit nga qeveria mbretërore shqiptare

Nga: Aurenc Bebja Më: 1 prill 2020 Në ora: 08:38
Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 9 marsit 1932, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shkarkimin asokohe të të gjithë gjyqtarëve të Gjykatës së Kasacionit nga qeveria mbretërore shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Shqipëri

Revokimi i dhjetë gjyqtarëve

Image
Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Na shkruajnë nga Tirana:

Zyra e shtypit shqiptar komunikon shkresën në vijim:

“Qeveria mbretërore, pasi konstatoi se sjellja e gjyqtarëve të Gjykatës së Kasacionit ishte e papajtueshme me misionin e tyre të lartë dhe se mosmarrëveshja midis anëtarëve minonte prestigjin e Gjykatës, deklaroi se gjyqtarët nuk mund të mbaheshin në funksionet e tyre.

Qeveria mbretërore, duke pasur si qëllim pastrimin e Gjykatës së Kasacionit dhe e bazuar në ligjet në fuqi, vendosi të shkarkojë të dhjetë anëtarët e saj.

Vendimi iu komunikua të interesuarve nga Ministria e Drejtësisë.

Pas disa ditësh, qeveria do të emërojë gjyqtarë të rinj që paraqesin të gjitha garancitë e nevojshme për misionin e tyre të lartë.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/journal-des-debats-politiques-et-litteraires-1932-kjo-eshte-arsyeja-e-mbylljes-se-gjykates-se-kasacionit-nga-qeveria-mbreterore-shqiptare/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat