Paris-presse (1948)/Për çfarë projekti në Uruguaj u përballën Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë?

Historia

Paris-presse (1948)/Për çfarë projekti në Uruguaj u përballën Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë?

Nga: Aurenc Bebja Më: 16 prill 2020 Në ora: 09:08
Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve

“Paris-presse” ka botuar, të enjten e 25 nëntorit 1948, në ballinë, një shkrim në lidhje me një projekt në Uruguaj për të cilin janë grindur asokohe Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë, dhe të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Zogu dhe Karoli zihen për një fermë në La Pampa

Montevideo, 24 nëntor (A P). — Dy ish-sovranët evropianë, Zog I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë po zihen për një fermë bagëtish në departamentin e Rio-Negros, në pjesën perëndimore të Uruguajit.

Image

Shkrimi i plote: Paris-presse (1948)/Për çfarë projekti në Uruguaj u përballën Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat