Historitë e tmerrshme të dhjetë psikopatëve më të famshëm në botë

Historia

Historitë e tmerrshme të dhjetë psikopatëve më të famshëm në botë

Më: 19 maj 2020 Në ora: 13:17
Foto Ilustrim

Historitë që do t’ju sjellim më poshtë janë aq të frikshme sa mendohet se njerëzit që i kanë kryer ato janë pjesë e një skenari horror, por jo, nuk është kështu. Kanë ndodhur vërtet!

Së pari duhet të dini se psikopat është një njeri me çrregullime a me dëmtime psikike, gjendje mendore jo të shëndoshë, më saktë të sëmurë.

Ed Gein. Gein mblidhte trupat e grave që vriste përgjatë viteve 1945 deri në 1957, kur ai u kap përfundimisht. Ai përdori eshtrat e grave për të dekoruar fermën e tij të izoluar Wisconsin dhe për të bërë sende të ndryshme veshjesh. Gein ndërroi jetë në 1984 në një institucion mendor.

Charles Manson. Një nga më të famshmit në histori, Charles Manson përdori manipulime psikopatike për të fituar ndjekësit e tij të kultit në vitet 1960. Jo vetëm që vrau njerëzit vetë, por ai i bindi admiruesit e tij më të thellë që të kryejnë të njëjtat vepra brutale që ai bëri, duke rezultuar në disa nga vrasjet më famëkeqe të të famshëmve dhe kokat e industrisë së argëtimit, përfshirë gruan e drejtorit Roman Polanski, Sharon Tate, si dhe trashëgimtari i kafesë Abigail Folger.

Ted Bundy është një nga ata emrat që është praktikisht sinonim i “vrasësit serial” dhe “psikopatit”. Ai ishte i njohur se ishte shumë i butë dhe simpatik, dhe që përdorte sharmin për të joshur shumë viktimat e tij. Ai vrau të paktën 30 njerëz në të gjithë Shtetet e Bashkuara, por u deshën vite që autoritetet ta kapnin atë, sepse askush nuk ishte në gjendje të besonte se një i ri mund të bënte gjëra të tilla të tmerrshme.

Richard Ramirez. Viktimat e Ramirez ishin në moshë nga nëntë në tetëdhjetë e tre, dhe ai nuk kishte një preferencë të veçantë për gjininë. Ai shkatërroi Los Angeles në vitet ’80 me vrasjet e tij brutale, Satanike, thjesht sepse ishte i magjepsur nga kjo. Kjo nuk do të thotë se nuk kishte asnjë lidhje me edukimin e tij, megjithatë. Kur ishte vetëm 11-vjeç, ai ishte dëshmitar i vrasjes së një kushëriri dhe iu kërkua të merrte pjesë në pastrimin më pas.

Jack Ripper nga Londra nuk u identifikua kurrë si duhet, por ai është me famë botërore. Jo vetëm që vrau prostitutat në fund të viteve 1800, por ai gjithashtu hoqi organet e tyre seksuale. Nuk dihet shumë për të, por është e qartë se ai kishte një urrejtje të fortë ndaj grave, veçanërisht prostitutave, gjë që ka bërë që disa njerëz të teorizojnë që edhe nëna e tij mund të ishte një e tillë. Ai i la viktimat e tij në rrugë për t’i zbuluar policia dhe qytetarët.

Albert DeSalvo. Albert DeSalvo ishte një vrasës serial që vrau gratë nga mbytja. Në moshë të re, ai do të torturonte kafshët – një nga shenjat klasike paralajmëruese të një psikopati. DeSalvo përfundoi duke u goditur me thikë për vdekje në burg në 1973.

Jeffrey Dahmer. Një pjesë e arsyes pse psikopati dhe vrasësi serial Jeffrey Dahmer mahniti botën ishte sepse ai u shfaq shumë i sjellshëm. Sipas New York Times, ai i shmanget zbulimit të policisë thjesht sepse ata besuan çdo justifikim që ai u dha. Dahmer është më i famshmi për faktin se nuk është vetëm një vrasës, por një kanibal. Kur autoritetet më në fund bastisën shtëpinë e tij, ata gjetën koka njerëzore në frigorifer. Dahmer u vra në burg në 1994.

Askush nuk e di se kush është me të vërtetë Zodiac Killer. Një arsye që vrasjet e tij ishin kaq të bujshme ishte se ai shpesh do të arrinte nëpër media të ndryshme, duke i përligjur ato me kode dhe enigma. Vrasësi ishte aktiv në vitet ’60 dhe ’70, por nuk ka mbetur asnjë gjurmë prej tij që nga letra e tij e fundit për shtyp në 1974.

Dennis Rader. Lidhte, torturonte, vriste – kjo është ajo për çfarë njihej Dennis Rader. Ashtu si The Zodiac Killer, ai luajti lojëra me shtypin. Vrasjet e tij ishin përqendruar rreth emocionit seksual dhe fantazisë së skenarëve të skllavërisë.

Vlad. Ky sundimtar transilvanian i shekullit të 15-të është baza për mitin e Drakulës. Ai nuk i kishte krahët, por ishte jashtëzakonisht brutal dhe gjakatar. Mendohet se ai vrau gjithsej 80,000 njerëz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat