71 vjet nga sulmi i armatosur i Greqisë në Shqipëri - Bota Sot
71 vjet nga sulmi i armatosur i Greqisë në Shqipëri

Historia

71 vjet nga sulmi i armatosur i Greqisë në Shqipëri

Më: 2 gusht 2020 Në ora: 08:04
Ilustrim

Greqia më 2 gusht të vitit 1949, me forcat e saj ushtarake organizojë dhe kreu sulmin e armatosur kundër trojeve kufitare shqiptare në sektorin e Devollit, duke shkelur kështu edhe integritetin territorial të RPSH.

Po në këtë ditë është vrarë Memo Bejko, gjatë një ndeshjeje më forcat shoviniste greke në postën kufitare të Vidohovës (Kolonjë), i cili tash është Hero i Popullit shqiptar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat