Le Temps (1919) / Deklarata e Konicës para përfaqësuesve në Romë: Ja çfarë do të kërkojmë në Konferencën e Paqes në Paris!

Historia

Le Temps (1919) / Deklarata e Konicës para përfaqësuesve në Romë: Ja çfarë do të kërkojmë në Konferencën e Paqes në Paris!

Nga: Aurenc Bebja Më: 12 gusht 2020 Në ora: 08:36
Mehmet Konica

“Le Temps” ka botuar, të martën e 4 shkurtit 1919, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mehmet Konicës në Romë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Çështja shqiptare

Mehmet Konica, ministri i jashtëm i qeverisë së përkohshme shqiptare (delegat i punëve të jashtme), sapo ka mbërritur në Romë me një delegacion shqiptar, të cilët janë nisur për në Paris.

Image
Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

I intervistuar nga përfaqësuesit e shtypit italian, Mehmet Konica tha:

“Integriteti dhe pavarësia e gjithë Shqipërisë, kjo është tema mbi të cilën do të zhvillojmë kërkesat që do të paraqesim në Konferencën e Paqes.

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-temps-1919-deklarata-e-mehmet-konices-para-perfaqesuesve-te-shtypit-italian-ne-rome-ja-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat