Rrjedha e historisë mund të ndryshonte: Si deshi Hitleri t'i ekzekutonte tre të mëdhenjtë në Teheran

Historia

Rrjedha e historisë mund të ndryshonte: Si deshi Hitleri t'i ekzekutonte tre të mëdhenjtë në Teheran

Nga: D.G. Më: 29 tetor 2020 Në ora: 10:57
Josif Stalin, Franklin D. Roosevelt e Winston Churchill

Pasi hapjes së dosjeve të mbyllura, gazetari Howard Blum zbulon detaje të një veprimi që mund të kishte ndryshuar rrjedhën e historisë

Një shpërthim shurdhues që ndriçoi qiellin e natës mbi Teheran në orët e para të 1 dhjetorit 1943, u dëgjua në të gjithë kryeqytetin iranian. Kjo sigurisht është vërejtur edhe nga Winston Churchill në selinë e Ambasadës Britanike, megjithëse ai mund të mos e kishte kuptuar menjëherë domethënien e saj të zymtë.

Churchill ishte zgjuar deri vonë natën e mëparme. Kishte organizuar një parti spektakolare me pije për të festuar ditëlindjen e tij të 69-të, në të cilën, siç tha një dëshmitar, ai ishte "mjaft i shthurur, kishte kërcyer vallëzimin irlandez, duke përqafuar dhe puthur ushtarë në mënyrë paksa të papërshtatshme", dhe të gjitha këto para mysafirëve të shquar Franklin D. Rosevelt dhe Joseph Stalin.

Qysh nga mesi i vitit 1943, ishte e qartë se Gjermania naziste do të ishte humbëse në Luftën e Dytë Botërore. Konflikti global do të zgjasë edhe dy vjet, por forcat aleate e bënë të qartë më 1943 se do të pranonin vetëm dorëzimin e pakushtëzuar nga gjermanët.

Krerët aleatë të "treshit të madh" u takuann për herë të parë për të përpunuar detajet e hapjes së një "fronti të dytë" në Evropën Perëndimore.

Por konferenca historike e Teheranit shumë lehtë mund të ketë edhe qenë e fundit e tyre, të paktën duke gjykuar nga një libër i ri mbi operacionin e Hitlerit "Kërcimi së gjati", i cili zbulon përpjekjen arrogante dhe të guximshme të vrasësve nazistë për t'u infiltruar në samitin e rëndësishëm të Aleatëve dhe për të vrarë tre burrështetasit më të lartë në botë. 

Vrasja e tre të mëdhenjve do të shkaktonte goditje katastrofike për Aleatët, thotë Howard Blum, autor i librit "Nata e vrasësve". Gazetari amerikan dhe shkrimtari i romaneve dhe librave non-fiction me temë lufte sollën në qendër të vëmendjes me këtë libër "njeriun më të rrezikshëm të Evropës", njeriut me detyrat më komplekse të Hitlerit, "fytyrën me vrragë", Otto Skorzeny.

"Hitleri i kërkoi gjeneralit Otto Skorzeny të drejtojë sulmin. Jo vetëm që u rrezikohej jeta, por e gjithë e ardhmja e luftës," thotë Bloom.

Historinë e fundit për operacionin në Teheran me detaje deri më tani të panjohura e solli autori nga arkivat e zhvulosura kohët e fundit, dosjeve ruse, amerikane dhe britanike, të cilat përfshijnë dëshmitë e personave të përfshirë drejtpërdrejt si Roosevelt dhe truprojat e Churchill.

Në "Nata e Vrasësve", Blum përshkruan në detaje dhe në mënyrën e një mega-spektakli spiun lufte se si Skorzeny mblodhi një ekip elitar të komandove të stërvitur, rreth 50 njerëz që do të hidheshin me parashutë në Iran, me ndihmën e forcave lokale, të hyjnë në vendin ku takohen udhëheqësit aleatë dhe t'i vrasin.

Image

Otto Skorzeny

Kur u zbulua se tre udhëheqësit aleatë, Roosevelt, Churchill dhe Stalin, do të takoheshin dhe diskutonin fatin e Gjermanisë dhe botës, oficeri i inteligjencës naziste Walter Schellenberg propozoi krijimin e një grupi për të vrarë tre të mëdhenjtë, t'i lërë pa kokë Aleatët dhe të sigojë negociata për gjermanët.

Samiti supozohej të ishte tepër sekret, por Churchill zbuloi aksidentalisht informacionin në lidhje me takimin me Roosevelt dhe Stalin gjatë komunikimeve në radio. Së shpejti, një spiun gjerman duke punuar si shërbëtor i ambasadorit britanik në Turqi zbuloi se samiti ishte planifikuar në kryeqytetin aleat të Iranit, Teheran.

Kur u zbulua se takimi do të zhvillohej në Teheran, ata ishin të kënaqur sepse në Iran në atë kohë, megjithëse nën kontrollin britanik dhe rus, gjithçka vlonte nga agjentë sekretë gjermanë me lidhje dhe burime të forta për veprimet më komplekse. Schellenberg kishte krijuar një unazë spiunimi në Teheran muaj më parë.

Plani nazist u krye mjaft mirë. Së pari, një spiun gjerman zbuloi hyrjen e fshehtë të kompleksit të ambasadës përmes tuneleve nëntokësore të ujit. Skuadra e vrasjes naziste planifikoi të hidhej me parashutë në Teheran me uniforma ruse për t'u përzier me forcat sovjetike.

Por ajo që i turbulloi planet e gjermanëve ishte fakti se dy operativë të tyre ishin agjentë të dyfishtë dhe ua kaluan planet rusëve.

Aksioni u krye në tre grupe. Ekipi i parë që hidhet me parashutë në shkretëtirë jashtë Teheranit u zu në pritë nga ushtarët rusë, ndërsa ekipi i dytë u arrestua në një shtëpi të sigurt në Teheran.

"Trupat e tyre nuk u gjetën kurrë", pohon Blum.

Por gjashtë komando gjermane, të cilët zbarkuan 30 kilometra larg kursit, i shpëtuan kapjes dhe përparuan në sulm. U fshehën në një shkollë të mesme në Teheran, por edhe ata shpejt u ndeshën me probleme. U tradhtuan nga një grup mundësish iranianë të motivuar nga një çmim prej 20,000 dollarësh, që është ekuivalenti i 300,000 dollarëve sot.

Pavarësisht kësaj, komandot arritën të shpëtonin dhe vazhduan misionin e tyre. Ata shpejt mësuan se një spiun gjerman i kapur e kishte zbuluar komplotin për të sulmuar përmes tuneleve të ujit të argjinaturës, të cilat tani ishin nën roje të madhe.

Të detyruar t'i përshtasin planet e tyre, ata vendosën për një sulm vetëvrasës, duke bombarduar tre të mëdhenjtë deri sa po shkonin për në aeroportin e Teheranit. Komandot u tradhtuan sërish dhe kur u rrethuan nga trupat ruse, u hodhën në ajër.

Plani kompleks, i cili përfshinte pothuajse gjithçka që mund të pritet në një film me buxhet të lartë, nga spiunë të dyfishtë, ndryshimi i uniformave, eksplozivët më të fundit të kohës, tradhëti dhe dinakëri, tradhti dhe dinakëri të udhëheqësve vendorë të fiseve, dhe madje edhe një armë e artë Walter, natyrisht, dështoi. Për një qime, por nuk është kështu.

Roosevelti, Churchilli dhe Stalini ranë dakord për planet e mëtejshme të luftës dhe Skorzeny u kthye në Gjermani.

Midis studiuesve të historisë, Skorzeny ka një vend të veçantë dhe misioni i Teheranit është vetëm një nga detyrat që ai drejtoi dhe mori pjesë në to me bekimin e drejtpërdrejtë të Adolf Hitlerit.

Në libra dhe tekste të ndryshme që kanë të bëjnë me këtë austriak të lindur në 1906 në Vjenë, "Kërcimi së gjati" është vetëm një nga "detyrat" e mëdha që ai kreu gjatë Luftës së Dytë Botërore si anëtar i njësie speciale SS, më shpesh si një udhëheqës, personazhi kryesor.

Pothuajse dy metra i gjatë, i fortë, me një vrragë të madhe në të gjithë fytyrën e tij të djathtë që e fitoi në një nga, thonë ata, 15 luftime me shpata që ai mori pjesë gjatë rinisë së tij, Skorzeny gjithnjë tërhoqi vëmendjen.

Anëtar i partisë së Hitlerit u bë në fillim të viteve 1930 dhe mori gradën e tij të parë, toger, gjatë operacioneve të luftës në Ballkan.

Në mes të vitit 1943, u thirr në selinë e SS-së dhe u informua se si një oficer me njohuri teknike ishte ideal për diçka të re - Hitleri donte të kishte njësi që do t'u përgjigjeshin në mënyrë adekuate veprimeve të komandove britanike. Ai i pëlqeu udhëheqësit të madh në bisedë. Iu dha grada brigade dhe me një rezistencë të konsiderueshme nga kolegët e tij nga shërbime të ndryshme dhe makineria burokratike e ushtrisë së Rajhut të Tretë, arriti të organizonte një njësi kryesisht nga veteranë të provuar në njësi të ndryshme SS. Në një pyll në Friedenthalit, jo shumë larg Berlinit, organizoi një post komandues dhe një qendër trajnimi. Anëtarët e njësisë së tij duhej të dinin aftësi të ndryshme, që nga trajtimi i të gjitha llojeve të armëve dhe parashutimi deri te operimi dhe riparimi i të gjitha llojeve të automjeteve.

E gjitha u shpagua në shtator 1943 pasi njësia e tij do të magjepste Hitlerin kur e shpëtojnë Benito Mussolinin, i cili ishte bllokuar pas rënies së Italisë në hotelin Campo Imperatore në majë të malit Gran Sasso.

Në një aksion filmik, Skorzeny dhe njerëzit e tij të zgjedhur zbritën me ndihmën e parglaidëve në mal, mundën rojet në një sulm të papritur dhe u larguan me diktatorin fashist drejt lirisë. Atëherë Hitleri duket se ka menduar se Skorzeny mund të ecte mbi ujë. Ia dha Kryqin e Hekurt dhe gradën major, dhe ia mundësoi që të rekrutonte në njësinë e tij kë të dëshironte. Falë fotografive me Musolinin, Skorzeny gjithashtu u bë i famshëm ndërkombëtarisht. Edhe Winston Churchill tha se është dashur trimëri për një mision të tillë.

Njësia e Skorzenyt duhej të ishte edhe një nga elementët kryesorë të planit për kapjen dhe ekzekutimin e Josip Broz Titos. Nga frika e një zbarkimi të Aleatëve në Adriatik, në 1943 gjermanët donin të hiqnin qafe marshallin dhe shtabin e tij. Njerëzit e Skorzenyt po mblidhnin të dhëna për lëvizjet e udhëheqësit partizan i cili vazhdimisht ndryshonte vendndodhjet. Por gjërat shkuan në një drejtim të papritur. Skorzeny u trondit kur njerëzit e tij në tokë mësuan se forcat gjermane në atë pjesë të Bosnjës po përgatisnin një operacion për të shkatërruar Titon dhe ushtrinë e tij të koduar "Kërcimi i kaluçit", i cili do të fillonte më 25 maj 1944. Duke kuptuar nga raportet e njerëzve të tij që Tito ndoshta e dinte se po përgatitej një sulm ndaj tij, Skorzeny hoqi dorë nga aksioni. Me humbje të mëdha nga të dy palët, operacioni përfundoi me dështimin gjerman.

Image

Adolf Hitelri e Rudolf Hessi

Misioni i tij i fundit i madh ishte gjatë Betejës së Ardennes, nga e cila gjermanët prisnin një kthesë të madhe, në fund të vitit 1944. Ai rekrutoi, stërviti dhe organizoi grupe gjermane anglishtfolëse, i veshi me uniforma amerikane dhe i transferoi pas vijave të armikut për të mbjellë kaos midis aleatëve. Dyshohet se përfshiu më shumë se 2,000 njerëz në aksion.

Pak para se Hitleri të vriste veten në një bunker në Berlin, në maj 1945, Otto Skorzeny u dorëzua amerikanëve.

U desh kohë, por ai i shpëtoi dënimit në një gjykatë për krime lufte. Askush nuk foli kundër tij dhe as nuk u ndëshkua me akuzat e shkeljes së rregullave të luftës si veshja e uniformave të ushtrisë armike. E shpëtoi dëshmia e një oficeri të forcave speciale britanike, i cili tha se britanikët po bënin gjithashtu atë që Skorzeny u akuzua për detyra speciale. Por edhe pasi u bë e qartë se ai nuk do të dënohej si kriminel lufte, ai mbeti në burg. Historianët shkruanin se autoritetet e reja gjermane nuk dinin çfarë të bënin me të dhe çfarë do të bënte komandoja e Hitlerit në liri. Në fund, Skorzeny bëri pikërisht atë që pritej nga njeriu më i rrezikshëm në Evropë - në 1948 ai u arratis nga burgu me ndihmën e miqve të tij nga SS-ja. Arriti pa ndonjë problem në Spanjë, atëherë nën diktaturën e Francisco Franco-s dhe filloi një jetë të re si inxhinier mekanik.

Gjatë dekadave, disa autorë janë marrë me histori të ndërmarrjeve dhe veprimeve të tij, ndërsa ai vetë shkroi biografinë "Misionet Special të Skorzenyt: Kujtimet e komandos më trim të Hitlerit" në 1957. Megjithëse ai nuk u lejua asnjëherë të hynte në Britaninë e Madhe, libri u përkthye menjëherë në Londër dhe u botua në anglisht.

Në Madrid, Skorzeny themeloi një kompani të importit dhe eksportit. Kompania, thonë ekspertët, ishte mbulesa për punën e vërtetë të ish-yllit nazist - organizata e arratisjes së kriminelëve nazistë të kërkuar nga Evropa në Amerikën e Jugut.

Nga ana tjetër, nuk e mbante vendi. Ka banuar në Argjentinë, ku bashkëpunoi me Presidentin Juan Perón, u bë një truprojë dhe (gjoja) dashnor i Evita Perónit, dhe madje, sipas disa tregimeve, parandaloi vrasjen e saj. Ka punuar gjithashtu me presidentin egjiptian Gamal Abdel Nasser, dhe historia e bashkëpunimit të tij me shërbimin sekret izraelit, Mossad, duket pothuajse e pabesueshme. Në fund të viteve 1950, Skorzeny bleu një fermë me një shtëpi të madhe dhe 65 hektarë tokë në qarkun Kildare, Irlandë. Të gjithë e njihnin gjermanin e gjatë që ngiste një Mercedes të bardhë, blinte në dyqanet lokale, vepronte me mirësi, por kontaktonte me fqinjët vetëm kur ishte i  detyruar. Kishte vizë të përkohshme dhe qëndrimi i tij në Irlandë shqetësoi shumicën e politikanëve atje. Një gazetë irlandeze shkruajti se ferma shërbeu si një strehë për nazistët. Në një nga intervistat e pakta që dha në atë kohë, Skorzeny tha se nuk kishte më asgjë me aktivitetet apo politikën naziste. Irlandezët nuk i dhanë vizë të përhershme, dhe derisa vdiq në 1975, dhe vdiq nga kanceri i mushkërive, adresa e tij do të ishte në Madrid.

Në lamtumirën e tij të fundit në Madrid, miqtë e tij SS u mblodhën, u kënduan këngë naziste dhe valixhja e tij u mbulua me një flamur me një svastikë. Eshtrat më vonë u transferuan në Vjenë, ku ai u dogj dhe urna me hirin e tij u vendos në varrin e familjes.

Historia e Otto Skorzenyt nuk përfundon në varrezat në Vjenë. Për më tepër, disa vjet më parë ajo merr një kapitull të ri dhe jashtëzakonisht të çuditshëm. Për të duhet kthyer më 6 janar 1943, në New York. Një nga gjenitë më të mëdhenj të njerëzimit, Nikola Tesla, vdiq atë ditë në një dhomë hoteli. Por vdekja nuk ishte e rastësishme. Tesla u vra, dhe vrasësi që e mbyti atë me jastëk ishte askush tjetër përveç - Skorzeny. Ai rrëmbeu të gjitha letrat e çmuara të shkencëtarit dhe ia dorëzoi Hitlerit. Të njëjtat dokumente do të kthehen nga amerikanët në Shtetet e Bashkuara në fund të Luftës së Dytë Botërore dhe do të ruhen në një kasafortë. Për ta bërë historinë edhe më të çuditshme, burimi i informacionit rreth vrasësit të Teslës është vetë Skorzeny. Në fakt, thonë teoricienët, ai nuk vdiq në 1975, por u zhvendos në Shtetet e Bashkuara ku punoi si marangoz. Në shtratin e tij të vdekjes, ai i rrëfeu një farë E. B.-së se e kishte vrarë Teslën.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat