Burgu turk nga shekulli i 19-të, zbulim i ri i arkeologëve në Novi Pazar

Historia

Burgu turk nga shekulli i 19-të, zbulim i ri i arkeologëve në Novi Pazar

Nga: D.G. Më: 2 nëntor 2020 Në ora: 11:52
Hulumtimet arkeologjike në Novi Pazar

Në muret veriore të kalasë, e cila ndodhet në qendër të Novi Pazarit, arkeologët, në kuadër të hulumtimit të fundit, kanë gjetur një zindan (burg) dhe themelet e një kazerme të ndërtuar në gjysmën e dytë të shekullit të 19-të.

Ky është vazhdim i hulumtimit të vitit të kaluar të kryer nga Muzeu lokal Ras, gjatë të cilit u zbuluan muret e kullës gjashtëkëndëshe të Xhephanës, objekt i magazinimit të municioneve, mbetjet e barutit, si dhe muret që mbronin këtë kullë.

Image

Arkeologu Vladan Vidosavleviq thotë se gjatë hulumtimit të këtij viti, ata gjetën mure, për të cilët ende nuk kanë përcaktuar se si lidhen me burgun.

"Ka shumë të ngjarë që të jetë një ndërtesë plotësisht e pavarur, mbi të cilën u ngrit më vonë një burg dhe paraprakisht mund të themi vetëm se u shkatërrua në zjarr," i tha Vidosavleviqi Radios Evropa e Lirë (RFE).

Në cilën kohë ajo u ngrit dhe në cilën kohë u dogj në atë zjarr, shtoi ai, nuk mund të specifikohet në këtë kohë.

"Gërmimet e këtij viti gjithashtu na konfirmuan që bastioni verior u krijua në mënyrë që të ngrihej ndjeshëm i gjithë terreni në këtë zonë dhe në një farë mënyre të krijohej artificialisht një lartësi, dmth për ta bërë funksionin e tij mbrojtës më të rëndësishëm," tha Vidosavleviq

Gjatë hulumtimit të fundit, të kryer nga arkeologë nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina, themelet e kazermave nga periudha e Sulltanit Osman Abdul Aziz nga 1861 u zbuluan në këmbët e ndërtesës së bibliotekës së sotme të qytetit.

Arkeologu Mustafa Balitiq, specialiteti i të cilit është arkeologjia osmane, thotë për RFE-në se hulumtimi i këtij viti bëri të mundur të shihen qartë fazat e ndërtimit të murit të fundit.

Image

"Ne shohim saktësisht ndryshimet, shohim sulmet në Novi Pazar, shohim fazat e ndërtimit. Sipas kësaj, e shihni situatën në vetë vendin, aq sa i fuqishëm ishte vilajeti i Bosnjës dhe Perandoria Osmane aq edhe u ndërtua. I shihni fazat kur gjithçka është e detajuar, shumë solid dhe i ndërtuar në mënyrë solide, deri në ato momente kur sheh që vetëm është riparuar dhe rregulluar vetëm ”, thotë Baltiq.

Kulla e Xhephanës, e cila është në fotografi të shumta të vjetra të Novi Pazarit nga fillimi i shekullit të kaluar, dhe mbetjet e së cilës u gjetën vitin e kaluar, bazohet në atë që arkeologët kanë gjetur deri më tani, të ndërtuar në fillim të shekullit të 17-të, dhe jo siç mendohej më parë baza e dokumenteve të shkruara, në shekullin e 18-të.

Image

Gjatë pastrimit të mureve të kullës në vitin 2019, u gjet një monedhë që i përkiste prerjeve të sundimtarit hungarez Matthias II nga viti 1618.

Ne na mbetet të shtojmë se këtu mund të ketë punë edhe për historianët e arkeologët shqiptarë, pasi që është e njohur se Novi Pazari ka qenë në përbërje të Vilajetit të Kosovës në shekullin XIX.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat