“RSFJ kishte vdekur shumë kohë para luftës, Tito paralajmëroi më 1962" - Bota Sot
“RSFJ kishte vdekur shumë kohë para luftës, Tito paralajmëroi më 1962"

Historia

E shtunë, 20 tetor 2018

“RSFJ kishte vdekur shumë kohë para luftës, Tito paralajmëroi më 1962"

Më: 16 nëntor 2017 Në ora: 13:23
Ilustrim

Sociologu slloven Sergei Flere, autor i librit "A është dashur Jugosllavia të vdesë”, tha në Novi Sad se shpërbërja e Jugosllavisë filloi shumë kohë para luftës.

Siç pohohet, ajo filloi me përplasje në "krye të strukturave komuniste" që qeverisnin Jugosllavinë.

"Për shkak të konflikteve të drejtpërdrejta në krye të partisë, ata është dashur të civilizojnë bindjet e tyre. Ky konflikt i ashpër në krye zgjati nga fillimi i vitit 1943, por elita politike nuk kishte qenë e vetëdijshëm se ku ajo çon", ka thënë Flere.

Flere vuri në dukje se libri është i dedikuar për përplasjet e lartpërmendura në krye të këtyre dy elitave.

“Tito qysh në vitin 1962 paralajmëroi se Jugosllavia do të shpërbëhej. Ky ishte një konflikt i përhershëm elitar i nacionalizmit, i cili u përshkallëzua dhe kishte epërsi në përhapjen e konfliktit për masat," tha Flere.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test