Pamje të rralla, rrethimi i Shkodrës nga forcat serbo-malazeze në vitin 1912 - Bota Sot
Pamje të rralla, rrethimi i Shkodrës nga forcat serbo-malazeze në vitin 1912

Historia

E mërkurë, 24 tetor 2018

Pamje të rralla, rrethimi i Shkodrës nga forcat serbo-malazeze në vitin 1912

Më: 3 dhjetor 2017 Në ora: 15:13
Lufta e Parë Ballkanike

Në vitin 1912 filloi Lufta e Parë Ballkanike. Mali i Zi filloi rrethimin e Shkodrës, pamje të rralla filmike tregojnë kronologjinë e ngjarjeve që ndodhën gjatë rrethimit disa mujor të Shkodrës.

Më 8 tetor 1912 Mali i Zi i shpall luftë Turqisë. Në të njëjtën ditë nisin djegiet e fshatrave shqiptarë që ishin të vendosur krejt në kufirin mes dy shteteve.

Luftime të vogla mes malazezëve dhe banorëve vendas u zhvilluan për dy ditë me radhë.

Një pjesë e mirë e fshatarëve të lemerisur nga tmerret e luftës vrapojnë të strehohen në Shkodër.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test