1988, si ishte vendvarrimi i Skënderbeut para dhe pas ndërtimit të memorialit në Lezhë - Bota Sot
1988, si ishte vendvarrimi i Skënderbeut para dhe pas ndërtimit të memorialit në Lezhë

Historia

1988, si ishte vendvarrimi i Skënderbeut para dhe pas ndërtimit të memorialit në Lezhë

Më: 15 janar 2018 Në ora: 06:23
Si ishte vendvarrimi i Skënderbeut para dhe pas ndërtimit të memorialit në Lezhë

Në kuadër të Vitit të Skënderbeut është parashikuar edhe restaurimi i Memorialit të Heroit tonë Kombëtar.

Ai është ngritur me 23 Nëntor 1981 dhe është projektuar dhe ideuar nga “Skulptori i Popullit” Odhise Paskali dhe arkitekti Latif Lazimi.

Ai shtrihet në zemër të qytetit antik të Lissusit dhe ka një sipërfaqe rreth 225 metra katrorë e lartësi 11 metra.

Në vitin 1988, Muzeu Historik-Lezhë ka përgatitur një botim të posaçëm kushtuar memorialit.

Botimi historik, që ka si redaktore Feride Paplekën e formulues grafik Françesk Zirin, përmban edhe një serë fotosh interesante se si ishte qyteti i Lezhës dhe zona e vendvarrimit të Skëndërbeut, para dhe pas ndërtimit të memorialit.

Për fotografitë që shoqërojnë botimin është kujdesur Naim Kasapi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test