Fëmijët e mafiozëve të Ballkanit, vrasës më brutalë se baballarët e tyre - Bota Sot
Fëmijët e mafiozëve të Ballkanit, vrasës më brutalë se baballarët e tyre

Historia

E diel, 18 nëntor 2018

Fëmijët e mafiozëve të Ballkanit, vrasës më brutalë se baballarët e tyre

Më: 28 janar 2018 Në ora: 23:17

Marko Guzian përfundoi në burg për torturimin e një të riu dhe atë vetëm pak ditë pasi u lirua nga burgu për vrasje. Ai ishte i biri i Jovan Guzian Cuner, një kriminel i cili u vra nga anëtarët e klanit Zemun 15 vjet më parë.

Cuner i ri kishte një shans tashmë si fëmijë për të takuar djemtë e rrezikshëm, të cilët dyshohet se kryenin një numër të madh të krimeve të rënda. Karriera e tij kriminale filloi me një vrasje të dyfishtë dhe dosja u plotësua nga rrëmbimi dhe tortura mbi Zlatko L. në gusht të vitit të kaluar, pak pas burgimit të tij.

Arsyet për rrëmbim dhe torturë janë pothuajse të pabesueshme. E dashura e Cuner ishte në të njëjtën kohë në lidhje me Zlatko.

Cuner i ri filloi një karrierë kriminale si një i mitur, kur ishte vetëm 17-vjeç. Në prill të vitit 2007, ai në lokalin "Una" pa arsye vrau klientin Zoran Dimitrieviq (51) dhe djalin e tij Aleksandar (22).

Vëllai i tij Petar u arrestua për pjesëmarrje në të shtënat, por gjithashtu si anëtar i klanit të ri të Zemunit, i cili u akuzua për trafik droge, grabitje, bastisje dhe armë ilegale. Në fund ai nuk u dënua.

Babai Jovan Guzian Cuner ishte i lidhur me vrasjet, tregtinë e drogës dhe naftës, grabitësit. Cuner i vjetri u vra nga anëtarët e klanit të Zemunit, Sreçko Kaliniq dhe Mile Lukoviq, në një pritë më 5 tetor, 2002 në qendër të Zemunit.

Sidoqoftë, Cuner i ri nuk është pothuajse i vetmi djalë i kriminelit që i është kushtuar profesionit të babait të tij.

Mirko Shijan, i biri i këngëtares Goce Bozhinovski dhe Zoran Shijan, një nga udhëheqësit e ish-klanit të Surçinit, mbushi shtyllat e gazetave për shkak të sjelljeve arrogante. Ai dyshohet se ka vrarë një të ri në Kopaonik dhe për sjellje të keqe u dëbua nga Mali i Zi, në verën e vitit 2015.

Përkatësisht, ai besohet të ketë shkaktuar një aksident trafiku ku goditi makinën e policisë. Nëna e tij pohoi se ishte ajo që po voziste, dhe se Mirko ishte vetëm një pasagjer. Por, policia gjeti drogë në automjet.

Babai i Mirko, Zoran Shijan, ishte një sportist i njohur dhe ish-kikbokser, por thuhet se ishte në krye të një nga bandat më famëkeqe ballkanike. Megjithatë, ai nuk u dënua asnjëherë për ndonjë vepër penale. Ai u vra në 1999 në qendër të Beogradit dhe vrasja e tij nuk u zbardh kurrë.

Milan Ugarkoviq, Ugari i vogël, është një nga pak trashëgimtarët që mund të kenë kaluar karakterin dhe punën e babait të tij Dragan. Aktualisht ai po gjykohet për vrasjen e Jovica Jankoviq.

Krimi i parë, gjithashtu një vrasje, është kryer para 15 vjetësh. Ai vrau Xhemal Demiroviq, në Krushevc, prej nga edhe iku. Gjithashtu nën hetim është vrasja e dyfishtë në Koshutnjak më 27 maj 2002, kur Nenad Starçeviq dhe Predrag Dimiq u vranë.

Ugar i Vjetri, ndryshe nga i biri që kaloi një pjesë të mirë të jetës në burgje, nuk është dënuar kurrë. Ai u vra në një pritë në vitin 1999.

Nemanja Milenkoviq u arrestua kohët e fundit për të shtënat nga automatiku. Ai u lirua pasi miku i tij në Prokurorinë pranoi se plumbi ishte i tij. Babai i tij Dejan, i njohur si Bagzi, ishte një anëtar i klanit Zemuni dhe aktori kryesor i "incidentit" në sallën “Limes” në Beogradin e Ri, kur ai u fut në kolonën e automjeteve ku ishte kryeministri i ndjerë Zoran Xhinxhiq.

Ky ishte një nga skenarët e vrasjes së kryeministrit. Ai ishte gjithashtu i vetmi dëshmitar i vrasjes së Dushan Spasojeviqit dhe Milet Lukoviqit në Melak, ku ai deklaroi se kishte arritur të fshihej nga policia dhe të ikte.

U arrestua në vitin 2004 në Greqi dhe u ekstradua në Serbi, ku u bë bashkëpunëtor i dëshmitarëve në procedimet kundër ish- "bashkëluftëtarëve".

Nemanja Bojoviq, i njohur si Hemia, është emëruar si udhëheqës i klanit të ri të Zemunit, anëtar i të cilit është gjithashtu edhe i riu Petar Guzian. Ai u dënua me gjashtë vjet burg për trafik droge, tentativë për vrasje, bastisje dhe grabitje.

Kur u lirua nga burgu, ai u arrestua përsëri, në një kafene në Beograd, kur u gjetën kokainë. Babai i tij, Goran Bojoviq Amoniak, u likuidua në 1992 si një anëtar i shquar i nëntokës serbe.

Marko Zarubica u arrestua menjëherë pas postës së plaçkitjes, dhe ishte pjesë e gjashtëdhjetë ekipeve kriminale. Vëllai i tij Bojan Zarubica u dënua me 20 vjet burg për dy përdhunime dhe plaçkitje.

Ai u tërhoq në skenën e krimit nga babai i tij Milivoje Zarubica, i cili në vitet '90 dhe në fillim të këtij shekulli konsiderohet si “mbreti ballkanik i trafikimit të qenieve njerëzore”.

 Ai u dënua me katër vjet burg, pasi në motelin e tij "Sveti Nikola" organizoi prostitucion me vajza nga Rumania dhe Moldavia.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test