Stema e Kastriotëve e trashëguar brez pas brezi - Bota Sot
Stema e Kastriotëve e trashëguar brez pas brezi

Historia

E mërkurë, 14 nëntor 2018

Stema e Kastriotëve e trashëguar brez pas brezi

Nga: Gjon KEKA Më: 9 korrik 2018 Në ora: 20:33
Stema e Kastriotëve

Edhe kjo stemë që gjeta në një kronikë europiane të vitit 1586 ,tregon qartë se si shtëpia e Kastriotëve dhe stema e tyre kishte shqiponjën e kurorëzuar dhe yllin në stemën e tyre.

Kjo stemë tregon qartë se si dukej atëherë flamuri i Gjergj Kastriotit dhe shqiponja e kurorëzuar dhe si duket sot flamuri pa kurorat mbi kokën e tyre dhe yllin lartë.

Nuk dihet pse flamuri që sot mbajm me shiponjën nuk ka kurorat mbi kokat e shqiponjave dhe yllin ashtu sikur e kishte ngritur Gjergj Kastrioti ne Krujë.Sidoqoftë kjo stemë, kjo shqiponjë e kurorëzuar dhe yllin lartë është stema dhe flamuri origjinal i identitetit tonë kombëtar arbnor europian.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test