Në Greqi zbulohet eksponati më i vjetër i poemës Odiseja - Bota Sot
Në Greqi zbulohet eksponati më i vjetër i poemës Odiseja

Historia

E diel, 18 nëntor 2018

Në Greqi zbulohet eksponati më i vjetër i poemës Odiseja

Më: 10 korrik 2018 Në ora: 17:44
Greqi

Arkeologët në Greqi kanë gjetur eksponatin më të vjetër të poemës epike të Homerit, "Odiseja".

Ekipi i hulumtuesve grekë dhe gjermanë gjetën pjesë të poemës në një pllakë në Olimpin antik, në Peloponez, njoftoi sot Ministria e Kulturës së Greqisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test