​Çfarë është vitamina U

Këshilla mjekësore

​Çfarë është vitamina U

Më: 10 shkurt 2023 Në ora: 14:18
Foto ilustrim

Vitamina U nuk është në të vërtetë një vitaminë, por është një term i përdorur për t'iu referuar një substance të quajtur S-Methylmethionine. Gjendet në disa lloje të ndryshme ushqimesh dhe përdoret si një suplement naturopatik për të trajtuar një sërë problemesh shëndetësore. Megjithëse disa studime kanë treguar efektivitetin e tij, rezultatet nuk janë përfundimtare. Që nga viti 2012, nuk ishte vendosur asnjë dozë ditore e rekomanduar (RDA) për këtë substance.

S-Methylmethionine gjendet si te bimët ashtu edhe te kafshët, dhe mund të bëhet edhe në mënyrë sintetike. Mënyra më e zakonshme për ta konsumuar është në formë të lëngshme ose sprej, por mund të merret edhe në formë tabletash ose direkt nga ushqimet.

Burimet më të zakonshme natyrore janë gjethet e lakrës jeshile , spinaqi, domatet, selino , gruri, rrepat, rrepka dhe majdanozi. Disa ekspertë shëndetësorë rekomandojnë marrjen e vitaminës U nga ushqimet e papërpunuara ose të fermentuara, pasi duket se është shumë më efektive kur është e ftohtë dhe gatimi mund ta bëjë atë të mos funksionojë.

Pavarësisht nëse merret si suplement apo nga ushqimet, vitamina U është në gjendje të trajtojë një sërë kushtesh gastrointestinale, duke përfshirë kolitin ulceroz , refluksin e acidit dhe ulcerat peptike . Mund të jetë gjithashtu në gjendje të trajtojë lezionet e lëkurës, të përmirësojë simptomat e diabetit dhe të forcojë sistemin imunitar.

Disa studime tregojnë se mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e dëmtimit të mëlçisë duke e mbrojtur atë nga efektet e dozave të larta të acetaminofenit. Për më tepër, mund të jetë në gjendje të reduktojë alergjitë dhe ndjeshmërinë ndaj tymit të cigares dhe të përmirësojë nivelet e kolesterolit . Shumë njerëz gjithashtu zgjedhin ta përdorin këtë vitaminë si pjesë e një detoksifikimi, pasi mund të jetë në gjendje të ndihmojë trupin të largojë toksinat mjedisore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat