A mund të jetë e rrezikshme gërhitja? Ja se çfarë tregojnë ekspertët

Këshilla mjekësore

A mund të jetë e rrezikshme gërhitja? Ja se çfarë tregojnë ekspertët

Më: 27 maj 2023 Në ora: 09:23
Foto ilustrim

Gërhitja mund të prishë cilësinë e gjumit dhe të shqetësojë njerëzit përreth jush. Ndërsa shumë njerëz e lidhin gërhitjen me gjumin e thellë dhe të shëndoshë, është e rëndësishme të hidhet poshtë miti se gërhitja tregon gjumë të qetë. Në realitet, gërhitja mund të jetë një simptomë e një problemi serioz të frymëmarrjes të lidhur me gjumin.

Gërhitja me zë të lartë dhe e vazhdueshme (kronike) mund të jetë një simptomë e çrregullimit të gjumit të njohur si apnea obstruktive e gjumit. Apnea e gjumit është një çrregullim potencialisht i rrezikshëm i frymëmarrjes gjatë gjumit, në të cilin frymëmarrja ndalon dhe rifillon periodikisht. Lloji më i përhapur, Apnea Obstruktive e Gjumit (OSA), ndodh kur muskujt në fyt shemben dhe pengojnë kalimin e oksigjenit në sistemin e frymëmarrjes, duke çuar në një ndërprerje të ekuilibrit të oksigjenit dhe dioksidit të karbonit në trup.

 Ja disa hapa që mund të ndihmojnë në reduktimin e gërhitës dhe përmirësimin e cilësisë së gjumit tuaj:

Ndryshimet e stilit të jetesës

Gërhitja mund të trajtohet me disa modifikime të stilit të jetesës. Ndryshimi i pozicionit tuaj të gjumit dhe shtrirja në anën tuaj do të zvogëlojë gjasat e gërhitjes duke parandaluar që gjuha dhe indet e buta të shemben dhe të ngushtojnë rrugët e frymëmarrjes. Për më tepër, gërhitja mund të zvogëlohet dhe shëndeti i përgjithshëm mund të përmirësohet duke mbajtur një peshë të shëndetshme dhe duke u angazhuar në ushtrime të rregullta.

Praktikoni një higjienë të mirë të gjumit

Higjiena e dobët e gjumit mund të shkaktojë që individët të jenë të lodhur dhe të privuar nga gjumi. Një higjienë e shëndetshme e gjumit përfshin zhvillimin e zakoneve të gjumit të shëndetshëm, të tilla si respektimi i një orari të gjumit, krijimi i një mjedisi të favorshëm gjumi dhe shmangia e aktiviteteve stimuluese para gjumit. Kjo mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së gjumit dhe reduktimin e gërhitjes.

Kërkoni kujdes mjekësor

Nëse gërhitja juaj është e rëndë ose e vazhdueshme, duhet të kërkoni kujdes mjekësor. Mjeku mund të rekomandojë një studim gjumi për të diagnostikuar apnenë e gjumit, një gjendje në të cilën frymëmarrja ndërpritet gjatë gjumit. Opsionet e trajtimit mund të përfshijnë terapi të vazhdueshme pozitive të presionit të rrugëve ajrore (CPAP).

Konsideroni përdorimin e pajisjeve

Terapia CPAP është trajtimi më efektiv dhe më i përshkruar zakonisht për apnea e gjumit. Kjo strategji përfshin gjumin me një maskë që mbulon gojën ose hundën. Maska i mban rrugët e frymëmarrjes të hapura ndërsa flini duke drejtuar ajrin nën presion nga një pompë e vogël pranë shtratit, duke çuar në cilësi më të mirë të gjumit dhe eliminon gërhitjen. Terapia CPAP përmirëson cilësinë e gjumit, menaxhon kushtet shëndetësore të lidhura me gjumin, si presioni i lartë i gjakut dhe zvogëlon rrezikun e aksidenteve të shkaktuara nga përgjumja dhe lodhja gjatë ditës.

Shmangni stimuluesit para gjumit

Alkooli dhe qetësuesit ulin tonin e pushimit të muskujve në fyt, gjë që rrit gjasat për gërhitje. Çështje të tjera të lidhura me gjumin si ndikimi në gjumin REM mund të shkaktohen nga pirja e alkoolit dhe pirja e duhanit.

Prandaj, është thelbësore të kuptojmë se gërhitja mund të jetë më shumë se thjesht një zakon i mundimshëm. Mund të jetë një shenjë e një gjendjeje themelore, siç është apnea obstruktive e gjumit, që kërkon vëmendje. Duke ndërmarrë hapa për të parandaluar gërhitjen, të tilla si praktikimi i higjienës së mirë të gjumit, gjumi në anën tuaj ose kërkimi i trajtimit mjekësor, ju mund të zvogëloni rrezikun e problemeve shëndetësore të lidhura dhe të përmirësoni mirëqenien tuaj të përgjithshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat