Rrahin shoferin, nga një muaj paraburgim për sulmuesit - Bota Sot
Rrahin shoferin, nga një muaj paraburgim për sulmuesit

Kronikë e zezë

Rrahin shoferin, nga një muaj paraburgim për sulmuesit

Më: 5 shtator 2019 Në ora: 16:19
Foto

Gjykata Themelore në Gjilan ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Gjilanit, duke i caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditë të pandehurve A. B. dhe Sh. B.

Ekziston dyshimi i bazuar se më datë 3 shtator 2019, rreth orës 09:40, në rrugën “Esat Berisha” në Gjilan, derisa i dëmtuari L. Z. kishte qenë duke e drejtuar automjetin e tij në vijat e këmbësorëve, të pandehurit në shenjë revolte godasin automjetin e tij, më pas hapin derën e veturës dhe përdorin forcën ndaj tij.

Me këto veprime të pandehurit dyshohet të kenë kryer veprat penale ‘’sulmi” dhe “shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm” vepra të sanksionuara me Kodin Penal të Republikës së Kosovës (KPRK).

Gjyqtari i procedurës paraprake në Departamentin e Përgjithshëm, pas shqyrtimit të shkresave të lëndës, ka konsideruar se janë përmbushur kushtet ligjore për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurit, pasi që masat tjera alternative do të ishin të pamjaftueshme për zhvillimin normal të procedurës penale.

Palët kanë të drejtën e ankesës ndaj këtij vendimi në Gjykatën e Apelit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...