Në këtë vend!

Kultura

Në këtë vend!

Më: 28 janar 2022 Në ora: 23:47
Adem Bytyçi

Në këtë vend 

Vend i shqiponjave

Burrave trima 

Që luftuan 

Ranë n'beteja t'lavdishme

Dardanin e çliruan
 

Vendi i kullave legjendare 

Ku lahuti s'prani kurrë

Këndojnë kreshniktë e maleve

Që me gjak mbrojten

Dardaninë tokën shqipëtare
 

Në këtë vend ku lindin trima

Lirisë ia falin jetën

Për të mbrjtur gjuhë e komb

Historinë e trimave t'moqëm

Lekës Madh dhe Skënderbeut

Ismail Qemajlit 

Bajram Currit

Shqipërisë i lanë nam.

Edhe n'zjarr luftë saherë janë

Pushkën n'dorë 

Këngës ia thonë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat