Dasma

Kultura

Dasma

Nga: Adem Bytyçi Më: 26 mars 2022 Në ora: 13:55
Adem Bytyçi

Veshi dëgjon tingullin

Tingujtë formojnë këngën

Lulja terheq vallën

Krisma e tupanëve

Jehon bjeshkë e male.

 

Shpirti mërgimtarit 

Trishtohet n'ënderr

I shtihet se dëgjohen

Krisma e tupanave 

Kënga malësore

N'fusha dhe male

Përshëndetia krushqëve

N'Dasmen shqipëtare.

 

Posa e lëshon ankëthi

Lotët rrëkej i shkojnë

Traditatë e t'parëve

Me mall i kujton

Rreshtatë e dorsmorëve 

Shpirtin i'a qetësojnë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat