Kosova

Kultura

Kosova

Nga: Adem Bytyçi Më: 8 gusht 2022 Në ora: 13:10
Adem Bytyçi

Kosova është histori

Kosova është krenari

Kosova êshtë mallëngjim

Kosova është djepi i shqipëtarisë.

Kopshti i lulëve t'lirisë.

 

Kosova simboli i dashurisë

Heroinë e luftës për liri

Sa martire po aq edhe krenare

Në dallgët e qendresës për pavarêsi

 

N'themelët e saj t'lirisë

Qendron gjaku  i njom

I bijeve dhe bijave

Ma t'çmuara t'kombit tonë

Ëmrat  e tyre t'skalitur

N'mendjet dhe shpirtatë 

E t'gjithë shipëtarëve kudo që janë

T'cilët i kujtojnë me shumë dashuri e mall.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat