Përqafim mëngjesi

Kultura

Përqafim mëngjesi

Nga: Enver Sahiti Më: 29 janar 2023 Në ora: 13:11
Enver Sahiti

Të përqafoj me freski vese mëngjesi

Në atë fllad që vjen nga ai afshi yt,

Me ndjesinë e çasteve me ty këtë ditë

Të përqafuar e t’shtrënguar në gushë e në fyt.

Dashuri prej vitesh e ngulitur n’brendi

Sikur qiellit drita që përshkon kaltërsitë,

Në zemrën time ësht një e madhe ndjesi

Dhe i dua mëngjeset kështu për ç’do ditë.

Si valët e detit kur përqafojnë brigjet

Ma atë njelmësi uji buzët i freskojnë,

Si uji i ujvarës rrëpishëm bie nga shkëmbi

E në fund të pellgut së bashku dashurojnë.

Sikur era maleve furishmem kur fryen

Nga dallgët e saja lisat i bën tok ,

Dhe blinajave me shpejtësi ajo kur bie

Me erë dashurie në ç’do vend kundërmon..

Enver Sahiti

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat