Ilirija

Kultura

Ilirija

Nga: Adem Bytyqi Më: 24 shkurt 2024 Në ora: 21:41
Adem Bytyqi

Dikur kjo përandori

Përfshinte Slloveninë 

Kroacinë

Bosnjë Hercegovinën 

Serbinë dhe Malinë e Zi.

N'krye t'perandorisë kishte

Teutën 

Mbretëreshën Ilire

Njē grua sa fisnike

Po aq edhe e guximshme

E cila mbronte me menquri

Interesatë e Ilirisë

Përandorisë më t'madhe 

T'asaj kohe takëve t'Arbërisë.

 

Me menqurin 

Dhe guximin e saj

Arriti t'zgjerojë flotën  t'anijeve

N'gjith Detin Mesdhe 

Kërkësatë e Romakëve

Për koncesione

I refuzojë me guxim 

Dhe trimëri.

 

Këto fakte historike

I pohon një historjanë 

I njohur turk

Që mbahen n'Arkivatë e Stambollit

Për përandorinë Ilire dikur

E cila për përfshinte një teritor

Ca herë më t'madhë

Se sa Gadishulli Ballkanik sot.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat