Kështu u ekzekutuan myslimanët në Srebrenicë (Video/Pamje të rënda) - Bota Sot
Kështu u ekzekutuan myslimanët në Srebrenicë (Video/Pamje të rënda)

Lajme

Kështu u ekzekutuan myslimanët në Srebrenicë (Video/Pamje të rënda)

Më: 12 korrik 2015 Në ora: 11:51

Në një video e cila po qarkullon nëpër rrjetet sociale shihen disa pjesëtarë të njësisë “Scorpion”, duke ekzekutuar disa, kryesisht të rinj myslimanë në Srebrenicë.

Disa muaj para përfundimit të luftës së Bosnjës, forcat serbe të Bosnjës nën gjeneralin Ratko Mlladiq morën nën kontroll “strehimoren e sigurt” të Kombeve të Bashkuara në lindje të Srebrenicës, i ndanë burrat dhe djemtë prej grave, dhe i çuan ata në fushat e vrasjeve, ku ishin qëlluar prapa kokës me duart e lidhura pas shpinës.

Të shtunën u mbajt një ceremoni e madhe e përkujtimit në qendrën memoriale Potoçari në Srebrenicë në Bosnjë, ku radhët e gurëve të varreve dëshmuan për vrazhdësinë e luftës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...